Producent papierosów Marlboro chce kupić kanadyjskiego producenta marihuany

Altria, producent papierosów Marlboro, mówi o potencjalnym przejęciu kanadyjskiego producenta marihuany Cronos Group. Producent Marlboro dąży do dywersyfikacji swojej działalności, aby urozmaicić źródło przychodów i zmniejszyć ryzyko związane z prowadzeniem działalności w obrębie sprzedaży papierosów, których popularność w ostatnim czasie znacznie zmalała – informuje Reuters.

Akcje Cronos wzrosły we wtorek o ponad 6%na giełdzie Nasdaq w Nowym Jorku, dzięki czemu wartość rynkowa producenta marihuany wzrosła do prawie 2 mld $.

Cronos oświadczył, że nie osiągnięto porozumienia w sprawie transakcji z producentem papierosów Marlboro. Nie ma więc pewności, że dyskusje doprowadzą do inwestycji lub jakiejkolwiek innej transakcji z udziałem tych spółek.

“Nie osiągnięto porozumienia w odniesieniu do takiej transakcji i nie można zagwarantować, że takie dyskusje doprowadzą do inwestycji lub innej transakcji z udziałem spółek” – czytamy w oświadczeniu spółki.

Wielkie koncerny inwestują w marihuanę

Przejęcie Cronos Group przez Altria oznaczałaby jedną z największych transakcji pomiędzy głównym nurtem tytoniowym a dynamicznie rozwijającym się, ale zmiennym sektorem marihuany, który przyciągnął zainteresowanie ze strony wielu dużych firm.

Firma Constellation Brands ogłosiła w sierpniu, że zainwestowała 3,8 miliarda dolarów w Canopy Growth, podczas gdy Coca-Cola powiedziała we wrześniu, że obserwuje sektor legalnych konopi, który mogłyby pomóc w opracowaniu napojów zawierających olej CBD.

Akcje firmy Altria spadły o ponad 20% w ciągu ostatniego roku. Sprzedaż papierosów spadła, ponieważ starsi palacze umierają, a coraz mniej młodych ludzi zaczyna palić. W ubiegłym roku palenie papierosów w USA spadło do najniższego poziomu w historii, według danych Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom. W tym samym czasie urósł zarówno przemysł konopi, jak i e-papierosów.

 

Dodaj komentarz