Stany Zjednoczone o krok od legalizacji konopi przemysłowych

Senat Stanów Zjednoczonych zatwierdził we wtorek projekt ustawy rolnej, który zawiera zapis o zalegalizowaniu konopi przemysłowych.

Stany Zjednoczone są o krok od zakończenia trwającego od dziesięcioleci zakazu stosowania konopi przemysłowych. Legalizacja konopi włóknistych dają rolnikom możliwość uprawy i sprzedaży roślin, które można wykorzystać do stworzenia wyjątkowej gamy produktów – od kosmetyków po beton.

Senat i Komisja Rolna uzgodniły w zeszłym miesiącu odpowiednie wersje ustawy rolnej z 2018 r., a prawodawcy stwierdzili, że mają nadzieję, że uda się ją uchwalić przed końcem roku.

Wygląda na to, że Kongres jest w stanie sprostać tym ustaleniom. Ustawa przeszła w Senacie stosunkiem głosów 87-13, a Izba Reprezentantów ma wkrótce ją zaakceptować. Jeśli Izba zaakceptuje projekt ustawy, zostanie ona przesłana do biura prezydenta Donalda Trumpa, aby mogła zostać wcielona w życie.

Jeśli ustawa zostanie ostatecznie zatwierdzona, konopie nie będą już kontrolowane przez Departament Sprawiedliwości, ale przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych.

“Zbyt długo, skandaliczny i przestarzały zakaz uprawy konopi hamował rolników na terenie całego kraju”, powiedział Senator Ron Wyden, autor ustawy. “Produkty z konopi są wytwarzane w Ameryce, sprzedawane w Ameryce i konsumowane w Ameryce. Teraz konopie będą mogły być legalnie uprawiane w Ameryce, z korzyścią dla konsumentów i rolników z całego kraju “.

 

Dodaj komentarz