Co się dzieje, kiedy jednocześnie pije się alkohol i pali marihuanę?

Wiele osób wie, jak to jest być jednocześnie pod wpływem marihuany i alkoholu. Ale czy wiesz, co się dzieje w organizmie, kiedy pijesz alkohol i palisz marihuanę jednocześnie?

Po pierwsze: Marihuana zawiera THC (tetrahydrokanabinol), który oddziałowuje na receptory kannabinoidowe w organizmie. Alkohol ma wpływ na centralny układ nerwowy. “Próbowanie porównania tych dwóch substancji jest jak porównanie jabłek do pomarańczy”, mówi Gary Wenk, profesor psychologii i neurologii z Ohio State University.

U osób, które wypiły sporą dawkę alkoholu, poziom THC w osoczu krwi był prawie dwukrotnie większy.

Badania stwierdzają, że osoby, które paliły marihuanę i piły alkohol miały prawie dwukrotnie większe stężenie THC w osoczu krwi w porównaniu z ludźmi, którzy palili trawkę i wypili drinka z placebo. Dodatkowo, stwierdzono, że pod wpływem alkoholu, haj przychodzi szybciej, a badani ocenili go jako subiektywnie “mocniejszy”.

Alkohol może wywołać zmiany w naczyniach krwionośnych, które zwiększają wchłanianie THC. Dowiedziono również, że efekty wywołane marihuaną są intensywniejsze pod wpływem alkoholu.

Ostatnie badania z Duke University wykazały, że młode szczury pod wpływem etanolu i THC były mniej skłonne do zwiedzania/przemieszczania się niż te pod wpływem THC lub alkoholu. To samo badanie wykazało również, że dorosłe szczury poddane kombinacji etanolu i THC miały więcej kłopotów z zapamiętywaniem nowych obiektów w porównaniu do szczurów, które dostały tylko jedną z substancji.

Dodaj komentarz