Nie da się ukryć, że marihuana powoduje pozytywne uczucie wśród jej użytkowników. Ale co stoi za euforią i szczęściem wśród tych, którzy jej używają?
Jak się okazuje, marihuana powoduje, że mózg uwalnia substancje chemiczną zwaną dopaminą. Ten związek chemiczny odgrywa rolę w wielu podstawowych funkcjach, i jest on związany z marihuaną na więcej sposobów, niż mogłoby się wydawać.
Co to jest dopamina?
Dopamina jest jedną z wielu substancji chemicznych w mózgu, które pomagają w regulowaniu jego aktywności. Te substancje chemiczne nazywane są neuroprzekaźnikami. Jak sama nazwa wskazuje, funkcją neuroprzekaźników jest przesyłanie sygnałów między komórkami w mózgu, zwanych neuronami.
Jednak dopamina jest szczególnie ważnym neuroprzekaźnikiem. Jest ona bezpośrednio odpowiedzialna za uczucie przyjemności i układu nagrody. Neurony dopaminowe są bardzo skoncentrowane w części mózgu zwanej jądro półleżące, które jest określane jako układ nagrody.
Wiele funkcji biologicznych zaangażowanych jest w układ nagrody, w tym apetyt, uwaga, uczenie się, sen, seks, ruch i nastrój.
Czy marihuana powoduje wzrost dopaminy?
Tak. Wszystkie używki, które ludzie przyjmują w celach rekreacyjnych zwiększają poziom dopaminy, a badania pokazują, że marihuana nie jest wyjątkiem.
Podobnie jak kofeina, alkohol, kokaina i tytoń, stosowanie marihuany jest związane z uwalnianiem dopaminy. Tymczasowy wzrost poziomu dopaminy odpowiedzialny jest za uczucie euforii, której doświadczają użytkownicy marihuany.
Jak to działa?
Chociaż marihuana jest podobna do innych narkotyków, jeśli chodzi o podnoszenie poziomu dopaminy, to jej sposób działania jest wyjątkowy.
Kannabinoidy zawarte w marihuanie pośrednio zwiększają poziom dopaminy, powodując blokowanie innego neuroprzekaźnika o nazwie GABA. GABA tłumi ilość wydzielanej dopaminy w jądrze półleżącym. Jednak, kiedy GABA blokowany jest przez kannabinoidy takie jak THC, wynikiem jest zwiększenie stężenia uwalnianej dopaminy.
Co ciekawe, nie tylko kannabinoidy powodują ten efekt. GABA jest również hamowana przez kannabinoidy wytwarzane przez mózg. Uważa się, że działanie naturalnych kannabinoidów, zwanych endokannabinoidami ma istotną rolę w codziennym uwalnianiu się dopaminy.
Badania opublikowane w 2013 roku potwierdziły ten fakt. Wykazały one, że myszy urodzone bez receptorów kannabinoidowych biegały na swoich kołach do ćwiczeń 20-30% rzadziej, niż zdrowe myszy.
Naukowcy doszli do wniosku, że system kannabinoidowy może ułatwić uwalnianie dopaminy podczas ćwiczeń i prawdopodobnie innych funkcji związanych z systemem nagrody. Innymi słowy, bez systemu endokannabinoidowego, uwalnianie dopaminy w mózgu byłoby tłumione.
Długotrwałe skutki
Od kiedy dowiedziono, że marihuana czasowo zmienia poziom dopaminy, zaczęto zastanawiać, jak długotrwałe używanie marihuany wpłynie na poziom dopaminy. W badaniach z 2012 roku naukowcy próbowali się tego dowiedzieć i stwierdzili, że w przeciwieństwie do innych popularnych narkotyków, użytkownicy konopi nie cierpią z powodu trwałej zmiany powodu dopaminy.
Z drugiej strony, badania wskazują, że poziom dopaminy może być zmniejszony przez krótki okres po rzuceniu palenia marihuany. Użytkownicy mogą doświadczyć objawów odstawienia marihuany w trakcie których poziom dopaminy spadnie poniżej normalnego poziomu.
Badania opublikowane w 2013 roku wykazało również, że użytkownicy marihuany mogą mieć niższy poziom dopaminy niż przeciętny człowiek. Jednym z wyjaśnień jest hipoteza “samoleczenia”, które opisuje skłonność osób cierpiących na zaburzenia poziomu dopaminy, takich jak osoby z ADHD, aby stosować substancje, które zwiększają poziom dopaminy.