Portugalscy politycy debatują nad legalizacją marihuany do celów rekreacyjnych

Członkowie portugalskiego parlamentu debatowali w czwartek nad dwoma ustawami, które zalegalizowałyby marihuanę do celów rekreacyjnych.

Choć Partia Lewicowa i Partia Ludzi-Zwierząt-Natury (PAN) opowiadają się za odrębnymi ustawami legalizacyjnymi, które różnią się między sobą, to obie umożliwiłyby osobom w wieku 18 lat i starszym kupowanie, posiadanie, spożywanie i uprawę konopi indyjskich.

Wersja lewicowa zakazuje sprzedaży alkoholu i artykułów spożywczych z THC w legalnych sklepach z konopiami indyjskimi, zakazuje sprzedaży “syntetycznych” produktów z marihuany i zakazuje reklam konopi indyjskich. Dorośli mogliby uprawiać do pięciu roślin konopi na własny użytek. Połowa dochodów z podatków od sprzedaży marihuany będzie przeznaczona na rozwój programów leczenia uzależnień od narkotyków, podczas gdy pozostała połowa będzie finansować krajową służbę zdrowia.

Wersja PAN zakazałaby spożywania konopi indyjskich w miejscu pracy, placówkach medycznych i placówkach młodzieżowych takich jak szkoły i place zabaw. Dorośli mogliby uprawiać do sześciu roślin na własny użytek. Ustawa wymagałaby również od rządu ustalania ceny marihuany “niższej niż średnie ceny na nielegalnym rynku.” Przychody z podatków od sprzedaży konopi generowałyby programy zapobiegania narkomanii i leczenia.

Partie mogłyby złożyć swoje projekty ustaw do głosowania już w piątek, ale nie jest jasne, czy którekolwiek z nich będzie miała wystarczające poparcie. Portugalska Partia Socjalistyczna zaznaczyła, że wstrzyma się od głosowania, poinformował PÚBLICO. Portugalska Partia Społeczna, Partia Ludowa i Partia Socjaldemokratyczna podobno sprzeciwiają się obu ustawom.

Jamila Madeira, członek Partii Socjalistycznej, opisała pełną legalizację jako “naturalną ewolucję” w polityce narkotykowej, ale ostrzegła, że rząd musi nadal “oceniać niektóre krytyczne punkty kontroli konsumpcji” wśród młodzieży.

Portugalia jest często wymieniana jako wzorcowy model polityki antynarkotykowej, ponieważ w 2001 r. kraj zdekryminalizował posiadanie i używanie wszystkich narkotyków. Ta decyzja radykalnie zmniejszyła liczbę przypadków przedawkowania, a także rozprzestrzenianie się HIV. W ubiegłym roku prawodawcy również zalegalizowali medyczną marihuanę.

Obecny sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, Antonio Guterres był premierem Portugalii, kiedy naród uchwalił swoją politykę dekryminalizacji. Tę procedurę rekomendował w ubiegłym roku organom ds. międzynarodowej polityki narkotykowej.

Dodaj komentarz