Producenci marihuany walczą o certyfikat EU-GMP, który otwiera drogę na europejski rynek

Starając się zwiększyć przewagę nad konkurencją, coraz więcej kanadyjskich firm produkujących marihuanę medyczną dąży do osiągnięcia jednego z najwyższych poziomów certyfikatu jakości na świecie, aby stać się liderem na europejskim rynku.

Tylko garstka licencjonowanych hodowców w Kanadzie kwalifikuje się do uzyskania certyfikatu EU-GMP (EU-Good Manufacturing Practices), co daje im przewagę, jeśli chodzi o eksportowanie wysokomarżowych medycznych produktów z konopi indyjskich do Europy.

Medyczna marihuana w Unii Europejskiej tylko z upraw z certyfikatem EU-GMP

 

Do Unii Europejskiej może trafiać wyłącznie marihuana, która pochodzi z upraw posiadających certyfikat EU-GMP. Kanadyjska firma uprawiająca konopie indyjskie – Aurora, która posiada uprawy z certyfikatem EU-GMP, zamierza ubiegać się o takie certyfikaty i chce zapewnić je na wszystkich swoich uprawach.

Chociaż istnieją różne certyfikaty GMP – takie jak Current Good Manufacturing Process (CGMP) w Stanach Zjednoczonych i mniej używany ICH-GMP na całym świecie – większość kanadyjskich firm dąży do EU-GMP – twierdzi  Karina Lahnakoski, wiceprezes ds. jakości i regulacji w Toronto Cannabis Compliance.

“Większość krajów wchodzących na rynek (z medycznymi przepisami dotyczącymi konopi indyjskich) akceptuje standard EU-GMP, ponieważ został on już ustalony dla produktów leczniczych” – powiedziała.

Niektóre kanadyjscy producenci konopi posiadający certyfikaty EU-GMP to:

Cronos Group – zakład w Stayner, Ontario
Maricann – zakład w Langton, Ontario.
Aurora Cannabis – zakład MedReleaf w Markham, Ontario i Aurora Cannabis Enterprises w Cremona, Alberta.
Tilray – zakład Nanaimo, który ma dwa certyfikaty GMP.
Canopy Growth – zakład Tweed w Smiths Falls, Ontario i obiekt Tweed Farms w Niagara-on-the-Lake, Ontario.
Aurora Deutschland GmbH w Berlinie.

Licencjonowani kanadyjscy producenci medycznej marihuany są zobowiązani do przestrzegania kanadyjskiego standardu Dobrych Praktyk Produkcyjnych (GPP), który jest jednak uważany za niższy poziom jakości niż EU-GMP.

Eksperci podkreślają jednak, że chociaż wprowadzenie norm GMP jest bardzo kosztowne przy uruchomieniu upraw, to posiadanie produktów z uprawy GMP oraz dostęp do międzynarodowych rynków zapewnia szybki zwrot inwestycji.

Dodaj komentarz