Światowi eksperci ds. zdrowia z Organizacji Narodów Zjednoczonych zalecają oficjalną zmianę klasyfikację marihuany i jej kluczowych składników na mocy międzynarodowych umów antynarkotykowych.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wzywa do usunięcia całej rośliny konopi indyjskich, a także żywicy konopnej z tabeli IV – najbardziej restrykcyjnej kategorii narkotyków z 1961 r. podpisanej przez kraje z całego świata.
WHO chce również, aby delta-9-tetrahydrokannabinol (THC) i jego izomery zostały całkowicie usunięte z oddzielnego traktatu dotyczącego leków z 1971 r., a zamiast tego zostały dodane do wykazu I konwencji z 1961 r.
WHO popiera usunięcie marihuany z wykazu szkodliwych narkotyków
Marihuana i żywica konopna pozostaną również w wykazie I traktatu z 1961 r. – są one obecnie podwójnie określone w załącznikach I i IV, przy czym IV jest zarezerwowany dla substancji, które są postrzegane jako szczególnie szkodliwe przy ograniczonych właściwościach medycznych. To różni je od amerykańskiego systemu federalnego, zgodnie z którym tabela I to miejsce, w którym klasyfikowane są rzekomo najniebezpieczniejsze narkotyki bez zastosowań medycznych – takie jak marihuana, heroina i LSD.
WHO dąży również do wyjaśnienia, że preparaty kannabinoidowe skoncentrowane na CBD zawierające nie więcej niż 0,2 procent THC nie są wcale “pod kontrolą międzynarodową”.
Ekstrakty z konopi i nalewki zostałyby usunięte z załącznika I traktatu z 1961 r. Zgodnie z zaleceniami WHO, preparaty farmaceutyczne zawierające THC zostałyby umieszczone w wykazie III tej konwencji.
Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia w sprawie marihuany
Reasumując, jeśli zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia zostaną przyjęte, stanowiłoby formalne uznanie, że kraje na całym świecie nie mają racji co do szkód związanych z marihuaną i ich korzyści terapeutycznych.
Nowy stosunek WHO do marihuany pojawia się w momencie, gdy coraz więcej krajów przeprowadza reformy swoich polityk dotyczących konopi indyjskich.
W związku z tym, ONZ mogłoby zachęcić dodatkowe kraje do ograniczenia lub zniesienia zakazów prawnych, nawet jeśli legalizacja z powodów innych niż medyczne lub naukowe technicznie nadal naruszałaby światowe konwencje.
53 kraje będą głosować nad reformą międzynarodowego prawa antynarkotykowego
Zalecenia WHO początkowo miały zostać opublikowane na spotkaniu w Wiedniu w grudniu 2018r., ale ogłoszenie zostało opóźnione z nieznanych przyczyn. Wnioski zostaną jednak ogłoszone przed Komisją ONZ ds. Narkotyków, potencjalnie już w marcu, gdzie 53 kraje członkowskie będą miały możliwość głosowania nad ich przyjęciem lub odrzuceniem.
Wiele krajów, które od wielu lat sprzeciwiały się reformom polityki narkotykowej, takich jak Rosja i Chiny, ma sprzeciwić się zmianie w klasyfikacji konopi indyjskich. Inne kraje, takie jak Kanada i Urugwaj, które zalegalizowały marihuanę wbrew postanowieniom obecnych traktatów, prawdopodobnie poprą reformę, podobnie jak wiele państw europejskich i południowoamerykańskich, które zalegalizowały marihuanę medyczną.
Michael Krawitz (globalny doradca ds. Polityki, FAAAT), “Dziś WHO przeszła długą drogę w kierunku wykreślenia tego błędnego zapisu. Nadszedł czas, abyśmy wszyscy poparli zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia i zapewnić, aby polityka nie podcięła skrzydeł nauce. Dziękuję ekspertom WHO za ich pracę i dziękuję za konsekwentną obronę medycznych potrzeb naszego świata.” – czytamy na stronie Wolnych Konopi.
Pełną rekomendację WHO można przeczytać TUTAJ.