Jakie choroby najczęściej skłaniają pacjentów do stosowania medycznej marihuany?

Marihuana jest wykorzystywana do celów leczniczych przez miliony ludzi na całym świecie, jednak dolegliwości, na które lekarz może przepisać medyczną marihuanę są indywidualnie określane przez każdy kraj.

Dwie dekady temu, kiedy Kalifornia stała się pierwszym stanem w USA, który wprowadził program medycznej marihuany, system był tak luźny, że mogli w nim uczestniczyć pacjenci z dowolnymi schorzeniami, od śmiertelnego raka po bezsenność. Jednak wielu ustawodawców i inne osoby zajmujące się rzekomym porządkiem społeczeństwa uważało, że ta liberalna ustawa jest furtką do pełnej legalizacji, co utrudniło realizację podobnych programów w innych stanach.

Chroniczny ból najczęściej leczony medyczną marihuaną

Naukowcy z University of Michigan odkryli jednak, że bez chronicznego bólu, jako warunku kwalifikującego do stosowania medycznej marihuany, niektórym pacjentom trudno będzie przetrwać. Ich odkrycia, opublikowane w najnowszym czasopiśmie Health Affairs, pokazują, że “przewlekły ból” jest głównym czynnikiem, który skłania pacjentów do spróbowania medycznych konopi. Inne schorzenia zaliczane do najpopularniejszych obejmowały skurcze związane ze stwardnieniem rozsianym i nudności związane z chemioterapią.

U podstaw tego badania naukowcy przyznają, że tak naprawdę chcieli tylko lepiej zrozumieć, czy pacjenci stosowali medyczną marihuanę w schorzeniach, w których skuteczność konopi jest udokumentowana badaniami naukowymi. Chociaż marihuana jest legalna pod kątem różnych dolegliwości w 33 stanach, skuteczność konopi w określonych chorobach może czasem utrzymywać się gdzieś pomiędzy niepewnością a brakiem dowodów.

85% pacjentów leczy schorzenia, co do których istnieją dowody na skuteczność konopi

Niemniej jednak badanie wykazało, że ponad 85 procent zarejestrowanych pacjentów używa medycznych konopi do leczenia “stanu opartego na dowodach”. W tej grupie 62,2 procent z nich stosowało go w leczeniu przewlekłego bólu.

Rząd Stanów Zjednoczonych zatwierdził leki oparte na związkach znajdujących się w konopiach, ale uważa marihuanę za nielegalną i nakłada ograniczenia na badania. To doprowadziło sytuacji, w której niektóre stany zezwalają na stosowanie medycznej marihuany w chorobach, co do których brakuje dowodów naukowych na skuteczność konopi.

Demencja i jaskra, na przykład, są schorzeniami, w których pacjenci odczuwają poprawę stanu zdrowia, jednak badania nie wykazują lub wykazują niewielką skuteczność konopi w ich leczeniu. Wiele stanów pozwala na leczenie choroby Parkinsona lub zespołu stresu pourazowego, podczas gdy dowody naukowe są ograniczone, a jednak pacjenci odczuwają poprawę – zwłaszcza weterani wojenni, którzy po powrocie z misji cierpią na zespół stresu pourazowego.

Analiza przeglądu badań

Punktem odniesienia dla tego badania jest zbiór materiałów opublikowanych w 2017 r. w National Academies of Sciences, Engineering and Medicine. Przegląd ten jest uważany za jeden z najbardziej akceptowalnych zbiorów dowodów związanych z konopiami indyjskimi, ponieważ zawiera ponad 10 000 odrębnych analiz na ten temat, które zostały stworzone przez czołowych naukowców w USA.

Więc jeśli naukowcy z University of Michigan znaleźli dowód w tej kolekcji materiałów, pokazujący, że marihuana medyczna była skuteczna w leczeniu konkretnego schorzenia, uznali to za uzasadnione roszczenie. Jeśli nie, lub dowody były ograniczone, naukowcy odrzucali wniosek i stwerdzali, że w danym przypadku skuteczność medycznej marihuany nie jest oparta na dowodach.

W sumie tylko około 15 procent pacjentów używa marihuany medycznej w leczeniu schorzeń, w których dowody na skuteczność są słabe lub nie istnieją – wynika z badania.

Wynik badania był w większości korzystny dla marihuany medycznej. Badacze doszli do wniosku, że konopie indyjskie powinny zostać wyeliminowane z klasyfikacji Schedule I (grupa narkotyków bez zastosowań medycznych) na podstawie ustawy o substancjach kontrolowanych, ale także, “że politycy stanowi i federalni powinni rozpocząć bezpieczne włączenie badań i produktów z konopi indyjskich do systemu opieki zdrowotnej.”