Parlament Europejski zatwierdza uchwałę w sprawie medycznej marihuany

Członkowie Parlamentu Europejskiego zatwierdzili w środę projekt uchwały w sprawie marihuany do celów medycznych. Choć decyzja nie jest wiążąca, to wzywa 28 państw członkowskich UE do priorytetowego potraktowania badań naukowych w tej dziedzinie i ponownego rozważenia przepisów krajowych w kwestii medycznej marihuany.

Marie Nougier, szefowa działu badań i komunikacji w Międzynarodowym Konsorcjum ds. Polityki Narkotykowej, powiedziała, że wniosek powinien zostać przyjęty w ramach najnowszego raportu Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii dotyczącego marihuany, opublikowanego w grudniu.

Głosowanie Parlamentu Europejskiego pojawia się także w związku z propozycją Światowej Organizacji Zdrowia, by usunąć konopie indyjskie z załącznika IV Konwencji ONZ z 1961 r.

Uchwała “wzywa państwa członkowskie, aby pozwoliły lekarzom na swobodne korzystanie z ich profesjonalnego osądu, przepisując leki na bazie pochodnych konopi indyjskich pacjentom z odpowiednimi schorzeniami, oraz aby zezwolili farmaceutom na zgodne z prawem przestrzeganie tych zaleceń”.

Regulacja “wzywa komisję do opracowania kompleksowej strategii, mającej na celu zapewnienie najwyższych standardów w zakresie niezależnych badań, rozwoju, autoryzacji, marketingu i nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii oraz do unikania nadużywania pochodnych konopi indyjskich; podkreśla potrzebę standaryzacji i unifikacji produktów na bazie pochodnych konopi.”

Zachęca również kraje do “poprawy dostępu do leków na bazie pochodnych konopi indyjskich i zapewnienia, że tam, gdzie jest to dozwolone, leki, które są skuteczne w leczeniu określonych chorób, są objęte systemami ubezpieczeń zdrowotnych w taki sam sposób, jak inne leki”.

Tekst uchwały zawiera także krótki przegląd medycznych korzyści wynikających z używania konopi indyjskich.

“Przegląd istniejącej literatury naukowej na temat marihuany stosowanej w medycynie dostarcza istotnych dowodów na to, że konopie indyjskie i kanabinoidy mają działanie terapeutyczne, na przykład w leczeniu przewlekłego bólu u dorosłych, jako środek przeciwwymiotny do leczenia nudności i wymiotów wywołanych chemioterapią lub do poprawy objawów spastyczności wywołanej stwardnieniem rozsianym i są skuteczne w leczeniu pacjentów z zaburzeniami lękowymi, PTSD i depresją. ”

Ustawa argumentowana jest faktem, że “kompleksowa i oparta na dowodach regulacja leków na bazie pochodnych konopi przełożyłaby się na dodatkowe zasoby dla władz publicznych, ograniczyłaby czarny rynek i zapewniłaby jakość i dokładne etykietowanie, aby pomóc kontrolować punkty sprzedaży, ograniczając dostęp do tego produktu dla nieletnich, a także zapewniłaby pacjentom pewność prawną i bezpieczny dostęp do stosowania konopi w celach leczniczych, ze szczególnym uwzględnieniem środków ostrożności dla młodych ludzi i kobiet w ciąży. ”

Kilka proponowanych poprawek, w tym jedna dodająca cannabis indica i ruderalis do tekstu uchwały, zostało odrzuconych podczas sesji plenarnej.

Parlament Europejski podąża za radami Światowej Organizacji Zdrowia

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca reklasyfikacje marihuany

Akcja toczy się w momencie, gdy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przygotowuje się do przedstawienia zaleceń dotyczących marihuany w ramach międzynarodowych traktatów dla Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Jeśli ONZ przyjmie zalecenia organizacji w tym roku, może to pozytywnie wpłynąć na szeroko zakrojone reformy prawa na całym świecie.

Na przykład WHO zaleciła, aby CBD, nie odurzający składnik marihuany, nie był pod kontrolą międzynarodową. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków uprzednio powiedziała, że taka zmiana byłaby powodem rozważenia wyrejestrowania go na mocy prawa federalnego.

W części nowej uchwały Parlamentu Europejskiego podkreślono “znaczenie bliskiej współpracy i koordynacji z WHO w związku z kolejnymi krokami [Unii Europejskiej] w zakresie marihuany medycznej”.

W briefingu opublikowanym na stronie internetowej Parlamentu Europejskiego, zgromadzenie napisało: “Członkowie uważają, że istnieją istotne dowody na to, że konopie indyjskie i kannabinoidy mają działanie terapeutyczne w leczeniu bólu przewlekłego u dorosłych, nudności i wymiotów wywołanych chemioterapią oraz poprawy objawów spastyczności mięśni w stwardnieniu rozsianym.”

Pełny tekst uchwały można przeczytać TUTAJ.