Wielka Brytania otrzymała pierwszą dostawę medycznej marihuany z Holandii

Do Wielkiej Brytanii dotarła pierwsza dostawa medycznej marihuany z Holandii, od kiedy pod koniec zeszłego roku kraj zalegalizował jej stosowanie w leczeniu szeregu chorób. Pacjenci mogą zakupić susz na podstawie recepty wypisanej przez lekarza.

Przesyłka dostarczona przez Office of Medical Cannabis, została wysłana bezpośrednio do aptek, aby zapewnić dostęp do leku pacjentom cierpiącym na przewlekły ból i stwardnienie rozsiane, zgodnie z oświadczeniem brytyjskiego startupu Grow Biotech. Firma stwierdziła, że współpracuje z inwestorem European Cannabis Holdings i importerem farmaceutycznym IPS Specials, aby ułatwić proces dostaw.

Trzy firmy ściśle współpracowały przy imporcie przesyłki, która została wyeksportowana przez Office of Medical Cananbis w Holandii i będzie dystrybuowana do pacjentów za pośrednictwem aptek w Wielkiej Brytanii. Przesyłka obejmuje produkty Bedrocan Flower Afina i Bedica Flower Talea, które są używane w leczeniu wielu chorób, w tym przewlekłego bólu i stwardnienia rozsianego.

“Pierwsza dostawa medycznej marihuany do Wielkiej Brytanii jest przełomowym momentem, dzięki któremu poprawi się dostęp do leku na szereg poważnych chorób. Fakt, że jesteśmy teraz w stanie wypisać recepty, które można faktycznie zrealizować, jest ogromnym osiągnięciem. Pacjenci nie muszą już martwić się o to, w jaki sposób mogą uzyskać dostęp do medycznej marihuany, co będzie oznaczać pozytywną zmianę w ich leczeniu i ostatecznie przyniesie ulgę, której szukają i którą teraz możemy wreszcie zapewnić.” – czytamy w oświadczeniu European Cannabis Holding.

U.K. Home Office dało lekarzom specjalistom możliwość przepisywania marihuany w listopadzie. Będą oni mogli wprowadzić indywidualnie leczenie w każdym przypadku, kiedy inne licencjonowane produkty farmaceutyczne nie będą w stanie zaspokoić potrzeb pacjentów.

Decyzja została podjęta po tym, jak dwóm brytyjskim dzieciom z padaczką nie udało się wrócić do kraju z medyczną marihuaną, co wywołało oburzenie w społeczeństwie.

Europejskie kraje coraz częściej zatwierdzają możliwość wykorzystania marihuany do celów medycznych. Parlament Europejski głosował w środę niewiążącej rezolucji, która będzie miała na celu zachęcenie krajów Unii Europejskiej do zwiększenia dostępu do marihuany.

Światowa Organizacja Zdrowia przyjęła podobną postawę, kiedy 1 lutego wezwała do usunięcia marihuany i żywicy konopnej z Harmonogramu IV Jednolitej Konwencji o środkach odurzających z 1961 r. Tym samym, WHO zapewniło wszystkim krajom uzasadnione zabezpieczenie polityczne, w celu ponownego przemyślenia ich stanowiska w sprawie stosowana konopi indyjskich do celów leczniczych.

 

Dodaj komentarz