Urugwaj podnosi ceny marihuany. 5 gramów kosztuje już prawie 5,91 euro

W odróżnieniu od Kanady, która zalegalizowała rekreacyjne wykorzystanie marihuany 17 października 2018 roku, Urugwaj nie nałożył wysokich podatków na marihuanę, którą można legalnie nabyć w 17 autoryzowanych aptekach w całym kraju. Urugwaj jest jednak zmuszony do zwiększenia ceny marihuany o 3,3%.

Instytut Regulacji i Kontroli Konopi (IRCCA) ogłosił, że cena pięciu gramów marihuany nie wyniesie już 213 peso urugwajskich i kosztuje 220 peso urugwajskich, czyli 5,91 euro. Ten wzrost spowodowany jest półrocznymi korektami przeprowadzonymi przez Instytut Regulacji i Kontroli Konopi (Ircca).

Bruno Callero, z Ruchu Wyzwolenia Konopi, powiedział w radiu Monte Carlo, że wzrost cen jest niższy niż inflacja, “co w praktyce oznacza obniżenie ceny”.

“Nadal istnieje większe zapotrzebowanie niż możliwości, które oferują apteki” – dodał Callero i stwierdził, że niektóre miasta są położone kilkadziesiąt kilometrów od najbliższej apteki, więc istnieje zapotrzebowanie na nowe sklepy, aby zaspokoić potrzeby konsumentów.

Callero stwierdził również, że 220 peso wydaje się przystępną i naprawdę konkurencyjną ceną, w porównaniu do cen na czarnym rynku, gdzie cena za gram marihuany wynosi od 200 do 350 pesos.

Niskie ceny legalnej marihuany stawiają Urugwaj w czołówce krajów, w których cena konopi jest najniższa. 1,18 euro za gram konopi to znacznie niższa cena niż w innych regionach Ameryki Południowej. Za gram marihuany w Ekwadorze trzeba zapłacić około 18 euro. Urugwaj przegrywa tylko z Kolumbią, gdzie gram marihuany kosztuje około 0,37 euro.

Według danych Ircca, w urugwajskich aptekach zarejestrowanych jest 31 565 osób, które kupują w nich marihuanę. 6.980 deklaruje, że uprawia marihuanę w domu, a 2831 należy do jednego ze 110 klubów konopnych. W sumie w legalnym systemie konopi indyjskich zarejestrowanych jest 41 376 osób. El Ircca szacuje, że legalny rynek konopi indyjskich, od czasu legalizacji, przekroczył 22 miliony dolarów w ciągu pięciu lat.

Dodaj komentarz