Pszczoły kochają konopie! Czy uprawa konopi pomoże w odbudowaniu ich populacji?

Rolnicy i aktywiści nie są jedynymi, którzy są podekscytowani konopiami. Zgodnie z najnowszymi badaniami, rośliny te przyciągają również wiele pszczół, co może pomóc w odbudowaniu ich populacji oraz poprawieniu praktyk ekologicznych.

Na potrzeby badania, opublikowanego w lutym 2019 r. w czasopiśmie Biomass and Bioenergy, naukowcy z Colorado State University założyli 10 pułapek na uprawach konopnych przemysłowych w stanie Kolorado i zbierali w nich pszczoły przez pięć dni w okresie kwitnienia konopi.

Jest kilka innych roślin, które pylą w tym samym czasie, więc zespół badawczy chciał sprawdzić, czy nie-psychoaktywny kuzyn marihuany jest “potencjalnie cennym źródłem pyłku dla pszczół żerujących”, które odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu “zrównoważonego ekosystemu naturalnego i rolniczego. ”

Pyłek konopi przyciąga pszczoły

Kiedy badacze przyjrzeli się złapanym pszczołom, odkryli 23 ich rodzaje i prawie 2000 pszczół. Większość z nich, 38%, to klasyczne pszczoły miodne, ale były też specjalistyczne rodzaje, takie jak Melissodes bimaculata i Peponapis pruinosa, które pojawiły się w zaskakująco “wysokich proporcjach”.

Wykazano również, że kwiaty konopi są wyjątkowo atrakcyjne dla pszczół, ponieważ wcześniejsze badania, które dotyczyły obfitości i różnorodności pszczół w przypadku upraw, takich jak genetycznie zmodyfikowane kwiaty rzepaku, nie dały tej samej ilości oraz rodzajów pszczół.

“Konopie przemysłowe mogą odegrać istotną rolę w zapewnieniu zrównoważonych opcji żywieniowych dla pszczół w okresie uprawy”.

Czy konopie mogą uratować populacje pszczół?

Badanie może okazać się pomocne, ponieważ ekolodzy próbują zająć się wymierającymi populacjami pszczół. Owady “nadal stają w obliczu wyniszczających wyzwań z powodu wielu różnych czynników stresogennych” – napisali naukowcy, ale najważniejszym z nich jest ogólny stan zdrowia oraz populacja.

Znalezienie odpowiednich roślin zapylających w celu poprawy ich siedlisk ma zatem kluczowe znaczenie dla życia pszczół i ekosystemów, w których żyją. Konopie “mogą zatem być cenną ekologicznie rośliną, której kwiaty są atrakcyjne dla pszczół miodnych i szerokiej gamy dzikich pszczół” – podsumowali naukowcy.

“Ponadto, dostęp do kluczowych fitochemikaliów w pyłkach i nektar z różnych partii roślin jest ważny dla poprawy przeżycia i tolerancji patogenów u pszczół miodnych” – napisał zespół. “Dalsze badania analizujące wartość odżywczą pyłków konopi, dostarczyłyby mocnych dowodów na poparcie korzyści ekologicznych konopi.”

 

Dodaj komentarz