Korea Południowa zezwoliła na import marihuany do celów medycznych

Korea Południowa od 12 marca umożliwi import medycznej marihuany, dołączając w ten sposób do rosnącej liczby krajów, które pozwalają na terapeutyczne wykorzystanie konopi.

Korea Południowa zezwoli na przywóz konopi leczniczych od przyszłego miesiąca. Władze ochrony zdrowia powiedziały w połowie ubiegłego tygodnia, że celem zezwolenia na import jest zwiększenie możliwości leczenia pacjentom z rzadkimi chorobami. Ruch ten jest zgodny z międzynarodowym trendem związanym z leczniczym wykorzystaniem konopi.

Ministerstwo Żywności i Bezpieczeństwa Farmaceutycznego stwierdziło, że Zgromadzenie Narodowe zatwierdziło projekt nowej ustawy. Ustawa zmienia obecne prawo, pozwalając na import i eksport marihuany medycznej dla pacjentów cierpiących na epilepsję i inne choroby.

Ustawa wejdzie w życie 12 marca

Ustawa wejdzie w życie 12 marca, mówią władze. Ministerstwo poinformowało, że pacjenci powinni zwrócić się do Korea Orphan and Essential Drug, agencji rządowej, która odpowiedzialna jest za dostarczanie pacjentom nietypowych leków po uzyskaniu przez nich recepty.

Istnieje jednak więcej ograniczeń, np. pacjenci muszą przedstawić dokument medyczny wskazujący, że nie ma alternatywnej formy leczenia w tym kraju, podało ministerstwo.

Zmiana przepisów po 50 latach

Ustawa oznacza zmianę w polityce Korei Południowej, która trwa 50 lat. Seul od dziesięcioleci zakazuje wszelkiego importu, eksportu i produkcji marihuany. Zgodnie z krajowymi przepisami antynarkotykowymi, palenie i używanie marihuany do celów rekreacyjnych jest nadal nielegalne. Osoby skazane z tego powodu mogą spędzić w więzieniu ponad 5 lat.

Dodaj komentarz