Czym są kannabinoidy i którą odmianę marihuany wybrać w leczeniu konkretnego schorzenia?

Żyjemy w dziwnych czasach: posiadanie i uprawa rośliny, która daje bezkonkurencyjną ulgę w przypadku różnych objawów i stanów jest nielegalne. Wszystkie odmiany marihuany mają szerokie spektrum efektów leczniczych, ale gdy zadamy pytanie, jaka odmiana przyniesie ulgę w leczeniu konkretnych objawów, to tutaj zaczyna się problem.

To krótkie spojrzenie na substancje zawarte w konopiach ma na celu dostarczenie podstawowej wiedzy na temat wpływu marihuany na mózg i ciało. Nie tylko lepiej zrozumiesz swoją lecznicze działanie marihuany, ale będziesz w stanie uświadomić innym, dlaczego marihuana może być naprawdę skutecznym lekarstwem dla pacjentów cierpiących na różne dolegliwości.

Czym są kannabinoidy?

Jednym ważnym słowem, które powinien znać każdy pacjent, jest kannabinoid. Kanabinoidy (np. THC i CBD) to związki chemiczne wydzielane przez kwiaty konopi, które zapewniają ulgę w leczeniu szeregu objawów, w tym bólu, nudności, lęku i stanu zapalnego. Działają one leczniczo poprzez naśladowanie związków, które nasze ciało produkuje w naturalny sposób. Są to endokannabinoidy, których aktywacja ma na celu utrzymanie wewnętrznej stabilności organizmu i zdrowia. Kiedy występuje niedobór kannabinoidów lub problem z naszym układem endokannabinoidowym, pojawiają się nieprzyjemne objawy i fizyczne komplikacje.

Kiedy marihuana jest spożywana, kanabinoidy w niej zawarte wiążą się z receptorami kannabinoidowymi w naszym mózgu (receptory zwane CB-1) i ciele (CB-2). Różne kannabinoidy mają różne działanie w zależności od tego, z którymi receptorami się wiążą. Na przykład THC wiąże się z receptorami w mózgu, podczas gdy CBN (kannabinol) wykazuje silne powinowactwo do receptorów CB-2 zlokalizowanych w całym organizmie. W zależności od profilu kannabinoidowego konkretnego produktu z konopi, możliwe są różne właściwości lecznicze.

Konopie zawierają ponad 100 różnych kannabinoidów, z których wiele ma udokumentowaną wartość medyczną. Produkty i odmiany zostały opracowane w celu dostarczania większych dawek różnych kannabinoidów, więc świadomość tego, które kannabinoidy są skuteczne w leczeniu konkretnych schorzeń, jest przydatna szczególnie podczas wizyty u lekarza. Poniżej znajdziesz listę zaburzeń oraz poszczególne kannabinoidy, które mogą okazać się skuteczne w ich leczeniu.

Ból/Sen

Zaburzenia Snu – THC

Bóle menstruacyjne – CBD, THC

Migreny, bóle głowy – CBD, THC

Bóle fantomowe – CBD, THC

Uszkodzenia rdzenia kręgowego – THC, CBD

Fibromialgia – CBD, THC, CBN

Bezsenność – CBC, CBD, CBN, THC

Ból – CBC, CBD, CBN, THC, THCv

Artretyzm i stany zapalne – CBC, CBD, CBDa, CBG, CBN, THC, THCa

Zaburzenia neurologiczne

ALS – CBC, CBD, CBG, CBN, THC, THCa

Osteoporoza – CBC, CBD, CBG, CBN, THCv

Spastyczność – CBD, CBG, CBN, THC, THCa

Choroba Parkinsona – CBC, CBD, CBG, THC, THCa

Choroba Alzheimera – CBC, CBD, CBG, THC, THCa

Stwardnienie rozsiane – CBD, CBN, THC, THCa

Padaczka – CBD, CBN, THCa, THCv

Zespół Tourette’a – THC

Zaburzenia zachowania

Depresja – CBC, CBD, CBG, CBN, THC

PTSD, choroba dwubiegunowa – CBD, CBG, THC

ADD/ADHD – CBD, THC

Stres – CBD, THC

Niepokój – CBD, CBG

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe

Brak apetytu – THC

Anoreksja, kacheksja, CBD, THC

Nudności – THC, CBD

Cukrzyca – CBD, THCv

Choroba Crohna – CBD, THC, THCa

Pozostałe

Nowotwór – CBC, CBD, CBDa, CBG, THC, THCa

Dystrofia mięśniowa – CBC, CBD, CBG, THC

HIV / AIDS – THC, THCa

Jaskra – THC, CBG

Nadciśnienie – CBD, THC

Zmęczenie – THC

Astma – THC

Na stronie OdmianyMarihuany.pl możesz również sprawdzić, która odmiana jest najczęściej wybierana i skuteczna w leczeniu poszczególnych schorzeń. Dane pobierane są z kilku popularnych stron internetowych poświęconych medycznym właściwościom konkretnych odmian, na których pacjenci sami określają, który szczep pomógł im w leczeniu konkretnych schorzeń. Przed użyciem konopi indyjskich do celów medycznych skonsultuj się jednak z lekarzem. Dane dostępne na tej stronie nie mogą być postrzegane jako fachowa pomoc medyczna, ponieważ jest wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, zanim rozpocznie się terapię konopną.

Dodaj komentarz