Medyczna marihuana może przynieść ulgę osobom w starszym wieku, które cierpią na objawy, takie jak ból, zaburzenia snu lub lęki z powodu chorób przewlekłych, w tym stwardnienia zanikowego bocznego, choroby Parkinsona, neuropatii, uszkodzenia rdzenia kręgowego i stwardnienia rozsianego, zgodnie z badaniem opublikowanym przez American Academy of Neurology.
Badanie wykazało, że marihuana medyczna nie tylko może być bezpieczna i skuteczna, ale także, że jedna trzecia uczestników używających marihuany do celów medycznych ograniczyła stosowanie opioidów. Jednak badanie było retrospektywne i polegało na tym, że uczestnicy zgłaszali, czy odczuli ulgę w konkretnych objawach, więc możliwe jest, że pewną rolę mógł odegrać efekt placebo,
Medyczna marihuana dla osób w podeszłym wieku
Według Centers for Disease Control and Prevention około 80 procent starszych osób ma co najmniej jedną przewlekłą chorobę.
“W wielu stanach legalizacja marihuany stała się popularną opcją terapeutyczną wśród osób cierpiących na choroby i zaburzenia przewlekłe, ale liczba badań jest ograniczona, zwłaszcza tych prowadzonych na osobach starszych” – powiedział dr Laszlo Mechtler, lekarz z Dent Neurologic Institute w Buffalo i American Academy of Neurology. “Nasze odkrycia są obiecujące i mogą pomóc w dalszych badaniach nad medyczną marihuaną jako dodatkową opcji leczenia dla tej grupy ludzi, którzy często mają przewlekłe choroby.”
W badaniach wzięły udział 204 osoby ze średnią wieku 81 lat, które zostały wpisane do programu leczenia marihuaną w stanie Nowy Jork. Uczestnicy przyjmowali różne proporcje tetrahydrokanabinolu (THC) do kanabidiolu (CBD), głównych aktywnych związków chemicznych produkowanych przez konopie. Każdy badany stosował je średnio przez cztery miesiące i regularnie poddawał się badaniom kontrolnym. Medyczną marihuanę przyjmowano doustnie w postaci płynnej nalewki, kapsułki lub za pomocą waporyzatora.
Wyniki badań
Początkowo 34 procent uczestników odczuwało efekty uboczne związane z używaniem medycznej marihuany. Po korekcie dawki tylko 21% zgłosiło działania niepożądane. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi były: senność u 13% pacjentów, problemy z równowagą w 7% i zaburzenia żołądkowo-jelitowe w 7%. Trzy procent uczestników przestało przyjmować medyczną marihuanę ze względu na efekty uboczne. Naukowcy stwierdzili, że stosunek THC do CBD w proporcjach 1:1 był najczęstszym wskaźnikiem wśród osób, które nie zgłosiły żadnych skutków ubocznych.
Naukowcy odkryli, że 69 procent uczestników doświadczyło ulgi związanej z objawami przewlekłego schorzenia. Spośród nich najczęstszymi dolegliwościami były:
49% – przewlekły ból
18% – zaburzenia snu
15% – neuropatia
10% – lęk
32% osób w starszym wieku całkowicie odstawiło opioidowe leki przeciwbólowe.
“Nasze odkrycia pokazują, że marihuana medyczna jest dobrze tolerowana przez ludzi w wieku 75 lat i starszych i może poprawić objawy, takie jak przewlekły ból i lęk”, powiedział autor badania Laszlo Mechtler. “Przyszłe badania powinny skupiać się na takich objawach, jak senność i problemy z równowagą, a także na skuteczności i optymalnym dawkowaniu.”