Szwajcaria pozwoli 5000 osobom na palenie marihuany – wszystko w celach naukowych

5000 Szwajcarów będzie mogło wkrótce legalnie używać marihuany w ramach programu pilotażowego, którego celem zbadanie wpływu legalizacji marihuany do celów rekreacyjnych na zachowanie i zdrowie konsumentów.

Rząd zaproponował pilotażowy program badawczy, który może doprowadzić do zmian w przepisach zakazujących używania konopi indyjskich. Federalny Urząd Zdrowia podał, że program zostanie ogłoszony maksymalnie w połowie roku.

Szwajcaria już zezwala na produkty z konopi o zawartości THC mniejszej niż 1 procent. Susz CBD bije już rekordy popularności w Szwajcarii, a od niedawna można nawet kupić paczkę skręconych “papierosów” zawierających konopie.

Papierosy z THC trafią do Szwajcarskich hipermarketów

Szwajcaria zbada wpływ legalnego dostępu do marihuany

Pilotażowe badanie, które rozpocznie się maksymalnie w lipcu, ma na celu zbadanie nowych sposobów regulacji marihuany zawierającej więcej niż 1 procent THC. Obecnie około 200 000 osób w Szwajcarii używa konopi indyjskich nielegalnie, jak szacuje rząd, pomimo, że oficjalnie jest ona nielegalna.

“Nie podważając ogólnego zakazu używania konopi, musimy mieć możliwość testowania nowych modeli regulacji”, powiedział w oświadczeniu rząd.

“Miasta wskazują na negatywny wpływ obecnych przepisów prawnych, nielegalnego handlu w miejscach publicznych, który jest coraz bardziej destrukcyjny i sprawia, że ludzie czują się zagrożeni” – dodał.

W rezultacie niektóre miasta chcą dowiedzieć się, w jaki sposób kontrolowany dostęp do konopi wpływa na ich konsumpcję, zachowania kupujących i zdrowie konsumentów. “

Kilka stanów w USA już w 2014 r. złagodziło ograniczenia dotyczące marihuany, widząc możliwość zaoszczędzenia pieniędzy wydawanych na egzekwowanie prawa i jednoczesnego zysku z opodatkowania sprzedaży. W Europie, Portugalia, Hiszpania, Czechy i Holandia złagodziły przepisy dotyczące używania marihuany, a Luksemburg chce w pełni zalegalizować marihuanę do 2023 roku.

Szwajcarskie badanie pilotażowe byłoby ograniczone do konopi indyjskich, a uczestniczyć w nim będą mogli tylko dorośli, którzy już używają marihuany do celów rekreacyjnych. Rząd planuje również ułatwić pacjentom dostęp do marihuany leczniczej, jednak ma być to część odrębnego procesu.

Dodaj komentarz