Legalizacja marihuany w Kanadzie doprowadziła do spadku sprzedaży na czarnym rynku

Legalizacja marihuany w Kanadzie doprowadziła do spadku sprzedaży na czarnym rynku. W okresie październik-grudzień sprzedaż na czarnym rynku spadła o 8% – zgodnie z nowymi danymi opublikowanymi przez Statistics Canada.

Nielegalna sprzedaż konopi spadła z 1,28 miliarda dolarów kanadyjskich (960 milionów dolarów) w okresie od lipca do września, do 1,17 miliarda dolarów kanadyjskich w okresie październik-grudzień.

“Jest to obiecujące, biorąc pod uwagę niedobory produktów i ograniczony dostęp na głównych rynkach, takich jak Ontario, Quebec i B.C.”, powiedział Mitchell Osak, dyrektor zarządzający usługami konsultingowymi i technologicznymi Grant Thornton.

Jak konkurować z czarnym rynkiem?

Czarny rynek nie zaniknie, dopóki główne miasta Kanady nie otworzą większej ilości sklepów detalicznych z marihuaną, nie poprawią asortymentu swoich produktów i nie wykorzystają nadchodzącej legalizacji produktów spożywczych, powiedział Osak.

Najnowsze dane pochodzące od Statistics Canada były pierwszym przypadkiem, w którym krajowe dane ekonomiczne agencji rządowej zawierały szacunki z nielegalnej działalności związanej z produkcją, dystrybucją i konsumpcją konopi indyjskich.

Wydatki na marihuanę w 2018 roku

W czwartym kwartale 2018 roku wydatki na marihuanę do celów medycznych i rekreacyjnych oszacowano na 307 dolarów kanadyjskich, podczas gdy wydatki na marihuanę z czarnego rynku w tym samym czasie wyniosły 1,2 miliarda dolarów.

W trzecim kwartale wydano 137 milionów dolarów na legalne produkty z konopi indyjskich – wszystkie do celów medycznych, ponieważ sprzedaż marihuany do celów rekreacyjnych rozpoczęła się dopiero 17 października. W tym samym okresie na nielegalnym rynku wydano 1,28 miliarda dolarów kanadyjskich, czyli prawie 10 razy więcej niż na legalnym rynku.

Legalna marihuana w okresie październik-grudzień była o 32% droższa niż marihuana na czarnym rynku. W tym okresie średnia cena za gram legalnej marihuany wyniosła 9,7 dolarów kanadyjskich, podczas gdy na czarnym rynku nielegalny gram kosztował średnio 6,51 dolarów kanadyjskich.

Statistics Canada ostrzega, że statystyki cen należy interpretować ostrożnie, ponieważ są one dostarczane anonimowo i nie stanowią losowej próby.

Dodaj komentarz