Legalizacja marihuany nie prowadzi do wzrostu konsumpcji, ale dekryminalizacja już tak

Kiedy posiadanie marihuany zostaje zdekryminalizowane, wskaźniki użycia zwiększają się – ale sytuacja zmienia się, gdy marihuana zostanie zalegalizowana. Takie są wyniki nowego badania, które wydaje się być sprzeczne z głównym argumentem przeciwników liberalizacji prawa związanego z konopiami.

Aby dowiedzieć się, w jaki sposób różne reformy prawa wpływają na trendy konsumpcji, naukowcy z Colorado Mesa University przeanalizowali dane ankietowe od ponad 1400 osób z ostatnich 17 miesięcy w Kolorado, Waszyngtonie i Australii. Ich odkrycia zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie Substance Abuse: Research and Treatment.

Dekryminalizacja prowadzi do wzrostu konsumpcji?

Podczas gdy niektóre grupy prohibicyjne proponują po prostu usunięcie kar za posiadanie jako alternatywę dla pełnej komercyjnej legalizacji marihuany, to nowe badania sugerują, że może to doprowadzić do wzrostu konsumpcji.

Po tym, jak Waszyngton wprowadził zatwierdzoną przez wyborców legalizację konsumpcji i posiadania marihuany, zanim jeszcze sprzedaż detaliczna została dozwolona, nastąpił 12-22-procentowy wzrost wykorzystania konopi wśród studentów w Waszyngtonie.

Jednak naukowcy “nie znaleźli żadnych dowodów”, że późniejsze wdrożenie legalnej sprzedaży rekreacyjnej marihuany “wpłynęło na liczbę użytkowników marihuany w Waszyngtonie”.

Podobny trend zaobserwowano, gdy spojrzeli na dane z Australii. Kraj nie zezwala na legalną sprzedaż konopi, ale po jej dekryminalizacji nastąpił 16-procentowy wzrost konsumpcji.

Wskaźniki używania po legalizacji

Ponieważ naukowcy zaczęli zbierać dane z Kolorado zaledwie trzy miesiące przed rozpoczęciem sprzedaży konopi indyjskich, nie doszli do wniosku, że usunięcie kar za samo posiadanie wpłynęło na wzorce konsumpcji. Ale dane pokazały, że w rok po uruchomieniu sprzedaży detalicznej “wskaźniki używania marihuany nie wzrosły znacząco”.

Liberalizacja prawa zwiększa otwartość ludzi

Naukowcy stwierdzili, że pozornie sprzeczne z intuicją stwierdzenie można zinterpretować na kilka sposobów.

Po pierwsze, możliwe, że “społeczne i prawne implikacje legalizacji marihuany rekreacyjnej są silniejsze niż dostępność i cena” – napisali. Innymi słowy, zakończenie sankcji karnych za marihuanę i normalizowanie jej konsumpcji w kontekście społecznym może doprowadzić do zwiększenia wykorzystania, zanim jeszcze zostanie uruchomiona sprzedaż za pośrednictwem legalnych sklepów.

“Ważne jest jednak, aby zauważyć, że rozsądne jest założenie, że ludzie  częściej informowaliby o używaniu marihuany po jej legalizacji”, napisali, odnosząc się do metodyki badań, która opiera się na raportach od konsumentów. W związku z tym, niektóre ze wzrostu wskaźników używania marihuany mogą być wynikiem większej gotowości do przyznania się do konsumpcji, ponieważ legalizacja usuwa bariery społeczne i prawne.

Dodaj komentarz