W 2018 Niemcy wydały ponad 70mln euro na pokrycie kosztów leczenia medyczną marihuaną

Zgodnie z nowymi danymi opublikowanymi przez niemiecką agencję ubezpieczeń zdrowotnych GKV-Spitzenverband, w 2018 r. ubezpieczyciele zdrowotni w Niemczech wydali 73,7 mln euro na pokrycie kosztów związanych z leczeniem medyczną marihuaną.

Apteki w Niemczech w ciągu roku 185,370 przyjęły recept na medyczną marihuanę, które zostały wystawione przez lekarzy pracujących w Niemieckim Funduszu Zdrowia. Recepty wystawione przez prywatnych lekarzy nie są zawarte w raporcie GKV-Spitzenverband, a Niemcy nie prowadzą scentralizowanej bazy danych do śledzenia całkowitej sprzedaży marihuany medycznej.

Około dwóch trzecich wniosków o zwrot kosztów leczenia zostaje zatwierdzonych, a jeśli pacjentowi odmówiono zwrotu kosztów leczenia lub nie jest on objęty programem opieki zdrowotnej, to koszt marihuany medycznej musi pokryć z własnej kieszeni.

Medyczne produkty z marihuany w Niemczech są objęte trzema szerokimi kategoriami:

  • Nieprzetworzone kwiaty konopi indyjskich, z których wszystkie zostały przywiezione z Holandii i Kanady w 2018 r. Obecnie Niemcy zbierają wnioski od firm, które chcą uprawiać marihuanę do celów medycznych, a wyniki składania wniosków spodziewane są w następnym kwartale.
  • Przetwory z konopi, w tym importowane kwiaty, które zostały przetworzone, dronabinol, ekstrakty o pełnym spektrum kannabinoidów od kanadyjskiej spółki Tilray oraz wyciągi z konopi od kanadyjskiej spółki Aurora, które zostaną wprowadzone w 2019 roku.
  • Gotowe produkty medyczne, w tym Sativex i Canemes, które posiadają pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w Niemczech, oraz inne gotowe leki.

Zakładając, że średnia cena za gram medycznej marihuany to 20 euro, to w 2018 roku ubezpieczeniem zdrowotnym zostało objętych 1645 kilogramów marihuany medycznej. Wyliczenia nie obejmują kwiatów, które zostały przetworzone i są włączone do kategorii przetworów z konopi. Poniżej pełny przegląd refundacji produktów leczniczych:

  • Medyczna marihuana w formie suszu – 32,9 mln euro
  • Gotowe produkty z konopi – 15,1 mln euro
  • Preparaty z konopi – 25,7 mln euro

Dodaj komentarz