Gastrofaza nie ma znaczenia. Użytkownicy marihuany są szczuplejsi od abstynentów

Ponad jedna trzecia dorosłych Amerykanów i ponad jedna szósta amerykańskich dzieci ma nadwagę, a liczba ta stale rośnie. Powiązana z dziesiątkami chorób przewlekłych, w tym z rakiem i cukrzycą typu 2, otyłość mierzy się za pomocą skali wskaźnika masy ciała (BMI). Osoba z BMI 30 lub wyższym jest uważana za otyłą i zagrożoną jest przedwczesną śmiercią.

Jednym z głównych czynników przyczyniających się do epidemii otyłości jest oczywiście nadwyżka kalorii w diecie. Konopie są znane z pobudzania apetytu, więc intuicja podpowiada, że nie powinny one być pomocne w walce z otyłością. Jednak ostatnie badania opublikowane w Journal of Epidemiology ujawniły zaskakujący związek między używaniem marihuany a otyłością.

Badacze odkryli zależność między używaniem konopi a wskaźnikiem masy ciała (BMI) na reprezentatywnej grupie 33,000 osób.

Naukowcy poinformowali, że podgrupy używające konopi wykazywały „znacznie słabszy przyrost BMI” w porównaniu z osobami nie używającymi marihuany. Najsłabszy przyrost zaobserwowano wśród osób “trwale używających konopi.”

„To nowe prospektywne badanie opiera się na anegdotach, badaniach przedklinicznych i przekrojowych dowodach na odwrotny związek między używaniem konopi i otyłością. Naukowcy sugerują, że potrzebne są dalsze badania w celu dokładnego określenia związku.

Wcześniejsze badania

W 2012 r. Brytyjska gazeta The Daily Telegraph opublikowała artykuł pt. „Konopie indyjskie mogą być stosowane w leczeniu chorób związanych z otyłością”. Richard Gray napisał o odkrywczym badaniu przeprowadzonym przez GW Pharmaceuticals: „Kiedy naukowcy zbadali dwa związki, zwane THCV i kannabidiol (CBD) okazało się, że mają one działanie tłumiące apetyt.

Podczas gdy Gray zauważył, że efekt tłumienia apetytu był tymczasowy, kluczowym odkryciem było to, że dwa związki występujące w konopiach indyjskich – THCV i CBD mogą ze sobą współdziałać w redukowaniu głodu. W szczególności THCV może być przełomowy w leczeniu otyłości – według naukowców z GW Pharmaceuticals.

Dr Stephen Wright, dyrektor ds. Badań i rozwoju w GW Pharmaceuticals, powiedział: „Przedkliniczne dowody dla THCV sugerują, że może on być skutecznym związkiem do walki z otyłością i związanych z nią zaburzeń metabolicznych. Cieszymy się, że możemy wprowadzić ten produkt do badań klinicznych”.

Równie optymistyczny był raport z 2014 r., opublikowany w Innovations in Clinical Neuroscience, w którym na początku możemy przeczytać, że używanie marihuany powoduje gastrofazę, czyli nieodpartą chęć jedzenia. Naukowcy odkryli jednak, że istniała odwrotna zależność między używaniem konopi a BMI w populacji ogólnej, a używanie marihuany zostało powiązane z niższą masą ciała.

Marihuana może być rzeczywiście związkiem regulacyjnym, zwiększając wagę u osób o niskiej masie ciała, ale nie u osób normalnych lub z nadwagą. Tylko dodatkowe badania dadzą nam odpowiedź na pozornie wieloaspektowy wpływ marihuany na wagę”.

Od czasu tych odkryć z 2014 r. przeprowadzono dodatkowe badania, takie jak badanie z 2015 r. opublikowane w czasopiśmie Obesity. Naukowcy przeanalizowali wcześniejsze dane dotyczące 786 dorosłych Eskimosów, stwierdzając, że używanie konopi indyjskich było nie tylko związane z niższym BMI, ale również z niższym poziomem insuliny na czczo, chociaż przypuszczali, że to ostatnie odkrycie wynikało raczej z niższych wartości BMI, niż bezpośredniego związku z używaniem marihuany.

Ponadto badanie z 2016 r. opublikowane w Journal of Mental Health Policy and Economics ujawniło podobne wyniki. Naukowcy odkryli, że mężczyźni i kobiety, którzy używają konopi codziennie, mieli niższe BMI niż osoby, które nie używają marihuany w ogóle – odpowiednio 2,7 procent i 3,1 procent niższe.

Do badań zostały dodane informacje z pierwszej ręki od osób otyłych, które twierdzą, że używanie konopi doprowadziło do znacznej utraty wagi.

Z perspektywy eksperta

Dr Bruce Y. Lee, profesor nadzwyczajny medycyny w Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health w Baltimore i dyrektor wykonawczy Global Obesity Prevention Center, wyraził mieszane opinie na temat konopi i otyłości.

W artykule z 2016 roku, opublikowanym w Forbes, Lee napisał: „Te badania mogą nie kontrolować wielu innych czynników, które mogły różnić się między konsumentami marihuany i abstynentami. Być może istnieją inne cechy, które konopi sprawiają, że użytkownicy marihuany są mniej narażeni na nadwagę lub otyłość ”.

„Na przykład, czy użytkownicy marihuany mieszkają w dzielnicach, które mają lepszy dostęp do zdrowszej żywności? Czy mają więcej pieniędzy na zakup zdrowszej żywności lub uczestniczenie w aktywności fizycznej? Czy marihuana może zastąpić wysokokaloryczne produkty spożywcze lub napoje, takie jak alkohol?”

Pytania zadawane przez Lee pokazują potrzebę większych, bardziej złożonych badań z różnorodnymi próbkami. Chociaż Lee nie lekceważy teorii, że konopie mogą pomóc otyłym osobom, nie twierdzi również, że nauka ma wszystkie odpowiedzi na ten temat.

Dodaj komentarz