Izrael: Ustawa o dekryminalizacji marihuany wczoraj weszła w życie

Decyzja z marca 2017 r. o częściowej dekryminalizacji konopi ostatecznie weszła w życie o północy w poniedziałek 1 kwietnia. Nowa ustawa eliminuje większość kar za posiadanie i konsumpcję konopi indyjskich. Całkowicie dekryminalizuje również używanie i posiadanie marihuany w prywatnych rezydencjach.

Tymczasowa reforma prawa potrwa trzy lata, a po tym czasie rząd zdecyduje, czy zalegalizować marihuanę, czy
na stałe ją zdekryminalizować. Plan dekryminalizacji obejmuje dodatkowe reformy mające na celu zwiększenie liczby legalnych upraw medycznej marihuany w całym Izraelu.

Plan dekryminalizacji marihuany w Izraelu wszedł w życie w poniedziałek. Używanie i posiadanie marihuany do celów osobistych we własnym mieszkaniu nie jest już przestępstwem. Używanie marihuany w miejscu publicznym nadal jest jednak zagrożone grzywną. W przypadku pierwszego zatrzymania grzywna wynosi 275$ (1000 szekli), a w przypadku kolejnego zatrzymania wysokość grzywny podwaja się.

Trzecie zatrzymanie w ciągu siedmiu lat powoduje wszczęciem postępowania karnego oraz utratę prawa jazdy lub licencji na broń palną. Osoby niepełnoletnie, które zostały przyłapane na używaniu marihuany będą wysyłane na program profilaktyki antynarkotykowej.

Chociaż plan reformy nie określa maksymalnej ilości marihuany przeznaczonej do użytku osobistego, to Izraelski Urząd Antynarkotykowy uznaje, że jest to 15 gramów.

Oprócz częściowej dekryminalizacji używania marihuany dla dorosłych, Izrael znacznie rozszerzył branżę medycznej marihuany. Kraj wydał licencję większej liczbie lekarzy, usunął limity dla autoryzowanych hodowców i udostępnił
w aptekach większą ilość produktów medycznych z konopi . Pacjenci mogą uzyskać zezwolenie na używanie marihuany do celów medycznych po skontaktowaniu się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Ostatnim elementem nowej ustawy jest zmniejszenie ilości konopi, które każdy pacjent może legalnie uzyskać. Globes informuje, że resztki marihuany pacjentów często trafiają na nielegalny rynek. Mówi się, że pacjenci sprzedają nadwyżkę marihuany lub po prostu przekazują ją swoim znajomym.

Dodaj komentarz