Gubernator Kolorado potwierdza, że legalizacja marihuany nie zwiększyła jej wykorzystania wśród młodzieży

Ponieważ wyścig prezydencki w USA zaczyna już nabierać tempa, wielu kandydatów na prezydenta wyraża swoje zdanie na temat legalizacji marihuany. Coraz więcej potencjalnych kandydatów odnosi się do niektórych mitów dotyczących rzekomych „niebezpieczeństw” legalizacji.

Najnowszy przykład tego możemy zobaczyć na przykładzie byłego gubernatora Kolorado, Johna Hickenloopera. Niedawno mówił o tym, czy legalizacja prowadzi do zwiększonego wykorzystania wśród nastolatków. Mówiąc o swoich doświadczeniach w Kolorado, które zalegalizowało marihuanę w 2012 roku, Hickenlooper wysłał jasny komunikat: legalizacja nie prowadzi do wzrostu konsumpcji wśród nastolatków.

Hickenlooper podważa zasadność mitów dotyczących legalizacji

Często słyszy się, jak przeciwnicy legalizacji skarżą się na konsumpcję trawki przez nastolatków. W szczególności wielu z nich twierdzi, że legalizacja marihuany zachęci nastolatków do palenia trawki. Ale te obawy konsekwentnie okazują się błędne.

Hickenlooper powiedział w wywiadzie dla Newsy: „Obawialiśmy się, że nastąpi wzrost konsumpcji wśród nastolatków, których mózgi są jeszcze w trakcie szybkiego rozwoju. […] Muszę powiedzieć, że w tym momencie większość naszych lęków nie potwierdziło się. Nie zauważyliśmy gwałtownego wzrostu konsumpcji po legalizacji.”

Wypowiedzi Hickenlooper’a potwierdzone statystykami

Komentarze Hickenlooper’a pochodzą w dużej mierze z jego doświadczenia jako gubernatora Kolorado. W 2012 r. Kolorado stało się pierwszym stanem, który zalegalizował marihuanę do celów rekreacyjnych. Jego komentarze wykraczają jednak poza jego własne doświadczenie i poparte są wieloma badaniami.

Niedawno przeprowadzony sondaż w Kolorado ujawnił szereg interesujących odkryć dotyczących nastolatków i używania marihuany:

  • 59 procent nastolatków w Kolorado twierdzi, że nigdy nie używało konopi.
  • 22 procent nastolatków twierdzi, że spożywało konopie tylko raz lub dwa razy w życiu.
  • 8 procent nastolatków twierdzi, że używa marihuany raz w miesiącu lub rzadziej.

Co ważne, wszystkie te liczby są mniej więcej zgodne ze statystykami w innych stanach. Co ważniejsze, nie wykazują znaczącego wzrostu konsumpcji wśród nastolatków od czasu legalizacji.

A badania w innych stanach, które również zdecydowały się na liberalizację prawa, wykazują podobne wnioski. Na przykład badanie z 2017 roku przeprowadzone w Waszyngtonie, również wykazało, że po legalizacji nie nastąpił wzrost konsumpcji wśród nastolatków.

Weźmy na przykład badanie przeprowadzone przez Monitoring the Future w 2016 r. Badanie wykazało, że konsumpcja konopi wśród nastolatków pozostaje mniej więcej taka sama, niezależnie od tego, co się stanie z legalizacją.

Najważniejsze wnioski z tego badania obejmują:

  • Używanie marihuany przez ósmoklasistów spadło w ostatnich latach z 6,5% do 5,4%.
  • Codzienne używanie marihuany wśród ósmoklasistów spadło z 1,1 proc. w 2015 r. Do 0,7 proc. w 2016 r.
  • Spośród uczniów dziesiątej klasy, spożycie konopi pozostało stabilne. Naukowcy zauważyli jednak, że obecne wskaźniki konsumpcji w tej grupie są najniższe od ponad dwudziestu lat.
  • Wśród uczniów szkół średnich 6 procent twierdzi, że używa marihuany codziennie. 22 procent twierdzi, że spożywa ją średnio raz w miesiącu. Liczby te są zasadniczo takie same jak w latach poprzedzających legalizację

Dodaj komentarz