Trzy firmy zostały wybrane do uprawy medycznej marihuany w Niemczech – to wynik długotrwałego procesu składania wniosków o uprawę marihuany do celów medycznych w Niemczech.
Według Hendrika Knoppa, dyrektora zarządzającego Aphria Deutschland, Aphria Canada otrzymała pięć z 13 licencji, które można było zdobyć. Niemiecka gazeta Handelsblatt poinformowała, że filia kanadyjskiej spółki Aurora Cannabis również otrzymała pięć licencji na uprawę, a niemiecka spółka Demecan otrzymała trzy licencje.
O oficjalnym ogłoszeniu zwycięzców kontraktów na uprawę marihuany medycznej w Niemczech poinformował Federalny Instytut ds. Narkotyków i Wyrobów Medycznych (BfArM). Trzy firmy zostały wybrane jako zwycięzcy drugiej tury składania wniosków w zakresie uprawy krajowej, w oparciu o system punktowy skoncentrowany na infrastrukturze, standardzie jakości, planach bezpieczeństwa i cenie.
Po podpisaniu umów firmy będą miały maksymalnie 18 miesięcy na dostarczenie pierwszych zbiorów. Pierwszy rok zakontraktowanego czteroletniego okresu rozpocznie się od pierwszych zbiorów.
Według najnowszych danych, apteki w Niemczech sprzedały w 2018 roku około 2845 kilogramów medycznej marihuany, czyli ponad dwukrotnie więcej niż 1200 kilogramów sprzedanych w 2017 roku. Ponad połowa dostaw została przywieziona z Holandii, a reszta pochodziła z Kanady.
Łączna produkcja trzech firm, które wygrały przetarg na uprawę medycznej marihuany w Niemczech wyniesie 2600 kilogramów rocznie, w sumie 10 400 kilogramów w ciągu czterech lat.
Nie wszyscy niemieccy pacjenci mają ubezpieczenie obejmujące leczenie marihuaną medyczną, a dla wielu tych, którzy tego ubezpieczenia nie mają, obecne ceny detaliczne wynoszą około 20 euro za gram. Aurora zaoferowała niższe ceny niż te, które obecnie są ustalone, aby wygrać kontrakty w Europie:
We Włoszech Aurora wygrała proces składania wniosków na początku 2018 r., aby dostarczyć łącznie 100 kilogramów suszu za 320 900 euro (3,2 euro za gram). Większość marihuany medycznej sprzedawanej we Włoszech, podobnie jak w Niemczech, została w ubiegłym roku sprowadzona z Holandii.
Pod koniec 2018 r. Aurora stała się pierwszą i jak dotąd jedyną firmą eksportującą marihuanę medyczną do Luksemburga, oferując 20 kilogramów za 50 000 euro (2,5 euro za gram).