Czerwone oczy po paleniu marihuany

Czerwone oczy po paleniu marihuany są znakiem rozpoznawczym prawie każdego palacza. Regularni użytkownicy, którzy nie pozwalają aby poziom THC w organizmie uległ zmniejszeniu, rzadziej skarżą się na zaczerwienienie oczu. Częściej natomiast zdarza się to początkującym, lub okazjonalnym palaczom. Ale skąd się to bierze? Czytaj dalej.

Dlaczego mam czerwone oczy po marihuanie?

Podstawowym powodem zaczerwienienia gałek ocznych jest THC zawarte w konopiach indyjskich i nie ważne, czy jest ono spalane, waporyzowane czy trawione przez wątrobę. Ten psychoaktywny kannabinoid obniża ciśnienie krwi, co powoduje rozszerzenie się naczyń krwionośnych, zwiększając przepływ krwi w organizmie.

„To prawda, waporyzacja również może powodować przekrwienie oczu. Zawsze będzie ono jednak nieco mniejsze niż w przypadku klasycznego palenia, ponieważ kiedy waporyzujemy nasze oczy nie są dodatkowo drażnione przez dym.” – mówi w rozmowie z nami Ryszard Fazowski, ekspert ze sklepu internetowego VapeFully

Tętnice gałki ocznej rozszerzają się z powodu obniżonego ciśnienia krwi. To właśnie powiększone tętnice powodują efekt czerwonych oczu. Ten efekt sprawia, że konopie są skutecznym lekiem na jaskrę. Badania z 1970 roku wykazały, że marihuana, nie ważne czy jest palona czy jedzona, skutecznie obniża ciśnienie wewnątrz gałkowe o około 25%.

Oczy są bardziej podatne na zaczerwienienie, kiedy pali się marihuanę w słabo wentylowanym miejscu, Twoje oczy są wtedy narażone na dym, który może dodatkowo wzmocnić efekt czerownych oczu.

Mały procent populacji jest uczulony na marihuanę. Konopie produkują pyłki, które mogą wywołać reakcje alergiczne u osób z alergią na konopie. Jednak jeśli masz alergię na marihuanę, nie tylko będziesz mieć zaczerwienione białka oczu, ale również obrzęki, pokrzywki, czy swędzenie skóry.

Przekrwione oko po paleniu marihuany

Czerwone oczy po marihuanie – przyczyny

Genetyka: Niektórzy ludzie są bardziej predysponowani do posiadania czerwonych oczu po paleniu marihuany. Na przykład, ktoś może mieć czerwone oczy po chwilowej kąpieli w chlorowanej wodzie, ale palenie jointa nie wywołuje tego efektu.

Tolerancja: Regularni użytkownicy marihuany mają zwiększoną odporność na czerwone oczy w porównaniu do nowych i sporadycznych użytkowników.

Odmiany marihuany: Cannabis zawiera wiele związków – od kannabinoidów do terpenów, które oddziałują ze sobą na wiele sposobów. Niektóre odmiany spowodują, że oczy będą krwisto czerwone, a inne nie wywołają tego efektu.

Nawodnienie: Niektórzy uważają, że odpowiedni poziom nawodnienia organizmu zmniejsza czas trwania zaczerwienienia gałek ocznych. Nie ma jednak na to wystarczających dowodów.

Alkohol: Łączenie marihuany z alkoholem może sprawić, że oczy będą jeszcze bardziej czerwone. Nie ma badań naukowych potwierdzających naszą tezę, jednak wiele osób potwierdza ten fakt. Nawet jedno piwo wypite przed spaleniem jointa może spotęgować przekrwienie gałek.

Tak wyglądają oczy po paleniu marihuany - ciężkie powieki i przekrwione oczy

Czerwone oczy po marihuanie – jak sobie poradzić

Krople do oczu: Nie polecamy kropienia oczu za każdym razem po konsumpcji konopi. Niektórzy korzystają z kropli na receptę “Betadrin”, które są antybiotykiem i nie należy ich stosować dłużej niż 4 dni z rzędu. Jednak zastosowanie kropelek do oczu, w kilka minut przywróci kolor białek i  normalnego stanu. Jest to szczególnie przydatne, kiedy szybko musimy “wyglądać normalnie”.

Sztuczne łzy: Zamiast używać kropli do oczu pomyśl o sztucznych łzach.

Przeczekanie: Jeśli nie przeszkadzają Ci czerwone oczy, wystarczy, że poczekasz 2-3 godzinki i wszystko wróci do normy. W tym czasie możesz iść się przebiec, lub zdrzemnąć.

Olej to: Olej to i nie zadręczaj się tym, że masz zaczerwienione białka. Skoro palisz, to miej w dupie to, czy masz czerwone oczy czy nie. To, że komuś nie podoba się czerwony kolor Twoich białek, to nie znaczy, że masz się tym przejmować.

Dodaj komentarz