Rząd Meksyku chce zdekryminalizować wszystkie nielegalne narkotyki

Meksyk opracował plany dekryminalizacji wszystkich obecnie nielegalnych narkotyków po przyznaniu, że obecna „wojna z narkotykami” zagraża bezpieczeństwu publicznemu.

Prezydent Meksyku Andrés Manuel López Obrador nakreślił radykalną zmianę planu w opublikowanym w zeszłym tygodniu Narodowym Planie Rozwoju na lata 2019-2024r.

Zgodnie z nowym planem dekryminalizacji, narkotyki nie staną się legalne. Osoby zatrzymane za posiadanie niewielkich ilości narkotyków nie będą karane, ale wysyłane na zabiegi medyczne, w tym próby detoksykacji i leczenia uzależnień, a także spotkania edukacyjne.

„Jedyną realną możliwością obniżenia poziomu konsumpcji narkotyków jest zniesienie zakazu obecnie nielegalnych narkotyków i przekierowanie zasobów obecnie przeznaczanych na likwidację przemytu, a następnie zastosowanie ich w programach – masowych, ale spersonalizowanych – ponownego wprowadzenia do społeczności i detoksykacji.”

W 2006 roku meksykański prezydent Felipe Calderon wysłał ponad 6500 meksykańskich żołnierzy do walki z handlarzami narkotyków, co było uważane za początek nowoczesnej „wojny z narkotykami”.

Raport Congressional Research Service z 2018r. szacuje, że od tego czasu zginęło 150 000 osób z powodu zorganizowanych likwidacji gangów. Obrador określił obecną strategię Meksyku jako niezrównoważoną i zagrażającą życiu Meksykanów.

Strategie bezpieczeństwa publicznego stosowane przez poprzednie administracje były katastrofalne: daleko im do rozwiązania lub złagodzenia problemu”.

Amerykański Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego oszacował, że każdego roku do meksykańskich gangów narkotykowych trafia aż 29 miliardów dolarów.

Dodaj komentarz