USA: Legalizacja marihuany dała policji czas na walkę z prawdziwą przestępczością

Jednym z argumentów zwolenników legalizacji jest fakt, że policjanci mają więcej czasu na zajmowanie się powaznymi przestępstwami. Wydaje się, że stało się to już w dwóch pierwszych stanach, które zalegalizowały marihuanę do celów rekreacyjnych – w Waszyngtonie i Kolorado.

W badaniu przeprowadzonym w 2018 r. i opublikowanym w „Police Quarterly”, „Marijuana Legalization and Crime Clearance Rates”, niezależny zespół badawczy Uniwersytetu Stanowego w Waszyngtonie przeanalizował statystyki przestępczości FBI i stwierdził, że „nie ma negatywnych skutków legalizacji na wskaźnikach przestępczości. Co więcej, dowody sugerują, że niektóre wskaźniki wykrywalności przestępstw poprawiły się.”

Wpływ legalizacji na wykrywalność przestępstw

Badania pokazują, że legalizacja marihuany i zezwolenie na sprzedaż marihuany w licencjonowanych sklepach nie zwiększa lokalnych wskaźników przestępczości. W rzeczywistości działania te mogą mieć odwrotny skutek.

Na przykład, po legalizacji w Waszyngtonie liczba wykrytych przez policję włamań do samochodów wzrosła o dodatkowe 5%. To 3% powyżej i powyżej średniej krajowej.

W raporcie napisano: „Nasze wyniki sugerują, że tak, jak twierdzili zwolennicy legalizacji marihuany, legalizacja wpłynęła pozytywnie na wyniki policji”. Wskaźniki wykrywalności „szybciej rosły w Kolorado niż w pozostałej części kraju dla wszystkich rodzajów przestępstw, z wyjątkiem napaści i kradzieży pojazdów silnikowych. Podobnie wykrywalność wzrosła w Waszyngtonie, głównie w kwestii pobić i włamań.”

Legalizacja jest związana z lepszymi wskaźnikami wykrywalności

„Chociaż nasze wyniki nie są w stanie dokładnie wyjaśnić, dlaczego w Kolorado i Waszyngtonie wzrosły wskaźniki wykrywalności policyjnej, to uważamy, że argument, że legalizacja rzeczywiście wywarła wymierny wpływ na wskaźniki klirensu, jest wiarygodny”.

Raport nie był zaskoczeniem dla liderów Law Enforcement Action Partnership (LEAP), grupie byłych funkcjonariuszy organów ścigania, którzy opowiadają się za reformą wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych. Stwierdzili, że odkrycia potwierdzają to, co obserwują od lat: wysiłki policji zostały zmarnowane na przestępstwa związane z posiadaniem marihuany.

„Wiedzieliśmy, że spędzamy ogromną ilość czasu, niszcząc ludzi za przestępstwo, które prawie nigdy nikomu nie szkodzi – poza użytkownikiem – podczas gdy poważne przestępstwa pozostały nierozwiązane. Marnowanie zasobów policji było oczywiste i niezwykle frustrujące dla ludzi takich jak my, którzy stali się policjantami, ponieważ chcieliśmy pomóc ludziom i uczynić nasze dzielnice bezpieczniejszymi. ” – czytamy w podsumowaniu badań.