Konopie pochodzą z Tybetu, a ich wiek szacuje się na 28 milionów lat – wskazują najnowsze badania

Nowe badanie przedstawiło przekonujący argument na temat pochodzenia rośliny konopi. Naukowcy sugerują, że konopie pochodzą z okolic jeziora Qinghai na płaskowyżu tybetańskim, a ich wiek szacuje się na około 28 milionów lat.

Naukowcy prowadzący badania, znani jako biogeografowie, wykorzystali dane dotyczące sposobu, w jaki pyłek konopi indyjskich rozprzestrzeniał się na przestrzeni lat. Następnie, korzystając z informacji ze 155 badań roślin odkrytych w skamieniałościach, które przeprowadzono w Azji, udało im się uzyskać większą precyzję na temat pochodzenia konopi. Połączenie tych dwóch kwestii doprowadziło naukowców do oszacowania wieku oraz pochodzenia konopi.

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Vegetation History and Archaeobotany, konopie pochodzą z regionu jeziora Qinghai na płaskowyżu tybetańskim, który położony jest na wysokości 3000 m n.p.m. W regionie znajduje się szereg klasztorów buddyjskich i rzadkich ptaków, takich jak żuraw czarnoszyi.

Obecnie teren ten znajduje się pod kontrolą Chin. Jezioro
Qinghai jest największym jeziorem na największym, najwyższym i najmłodszym płaskowyżu na świecie, a także największym jeziorem w Chinach, co udokumentowano, aby jezioro zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2017 roku. Ale dlaczego tam narodziła się roślina konopi i jak to się stało?

Korzystając z „analizy zegara molekularnego” lub narzędzia, które analizuje tempo mutacji biomolekuł w celu oszacowania, jak dawno dwa gatunki się rozeszły, naukowcy oszacowali, że roślina konopi oddzieliła się od rośliny chmielu 27,8 mln lat temu.

Badania prowadzili John M. McPartland z University of Vermont i GW Pharmaceuticals, William Hegman z Middlebury College oraz Tengwen Long z kampusu Ningbo China na Uniwersytecie Nottingham.

Ludzie zastanawiali się nad pochodzeniem konopi od tysięcy lat, a pierwszą hipotezę na temat pochodzenia konopi napisał Ibn Wahshiyya w 930 r.!

Jak naukowcy odkryli pochodzenie konopi

Wiele z badań nad skamieniałymi roślinami, które badali naukowcy, przypisywało te same markery pyłkowi z konopi i pyłkowi z chmielu – kuzyna konopi. Pyłek konopi i pyłek chmielu można rozróżnić, ale ich struktura jest na tyle podobna, że wielu naukowców przypisało im wspólną etykietę. Aby zmapować pyłek w przestrzeni i czasie, autorzy badań przeanalizowali badania nad roślinami odkrytymi w skamieniałościach i oddzielili pyłek konopi od pyłku chmielu.

Podczas gdy autorzy spekulują, że konopie oddzieliły się od chmielu 27,8 miliona lat temu, najstarszy pyłek, jaki odkryli, który pasuje do wszystkich parametrów badań i był zgodny z konopiami, pochodził sprzed 19,6 milionów lat. Miejsce, w którym pyłek został odkryty, znajduje się w Ningxia w Chinach, na granicy Płaskowyżu Tybetańskiego i Wyżyny Lessowej.

Naukowcy stwierdzili, że z Tybetu roślina konopi wyemigrowała do Europy 6 milionów lat temu, a do północno-zachodniej części Chin dotarła 2,5 miliona lat temu.

W ciągu ostatnich 130 000 lat konopie pojawiły się wszędzie. Dotarły do czterech z sześciu chińskich granic, począwszy od Kazachstanu, a następnie około 19.000 lat później dotarły do Turcji.