Archeolodzy odkryli 2500-letnie bongo, z którego Chińczycy palili konopie

Historycy od dawna są świadomi używania konopi w starożytności. Jest to jedna z najstarszych roślin uprawnych w Azji Wschodniej, a odniesienia do niej pojawiają się w tekstach pisanych już w 1000 roku p.n.e. Obecnie grupa naukowców z Chińskiej Akademii Nauk dodała 2500-letnie bongo do historycznych znalezisk.

Archeolodzy, którzy odkryli starożytne urządzenie do palenia, odnoszą się do niego bardziej naukowo i opisują je jako „drewniany kociołek”, ale w zasadzie jest to duże bongo wykorzystywane do zadymiania ceremonialnej chaty na pogrzebach.

(Uwaga dla naszych doświadczonych czytelników: tak, bongo jest szklaną fajką wodną, a odkryte przez archeologów kociołki nie wymagały używania wody. Używamy tutaj słowa „bongo” jako jasnego, skutecznego sposobu zakomunikowania, że był to sprzęt używany do palenia marihuany)

Starożytny pochówek, w którym archeolodzy znaleźli 2500 letnie bongo do palenia konopi

Badania, prowadzone przez archeologa Meng Ren i opublikowane w czasopiśmie Science Mag, wykazały, że analiza chemiczna spalonych pozostałości na cmentarzu Jirzankal we wschodnim regionie Pamiru w Chinach „wskazuje, że rośliny konopi były palone w drewnianych kociołkach podczas ceremonii w kostnicy. ”

„Sugeruje to, że marihuana była palona w celach rytualnych i / lub religijnych w zachodnich Chinach o co najmniej 2500 lat temu” – napisali naukowcy – i że “rośliny konopi wytwarzały wysoki poziom związków psychoaktywnych ”.

Na miejscu znaleziono dziesięć drewnianych kociołków, które wyglądają jak bardzo duże jednoosobowe bongo. Głęboko zaokrąglona podstawa została wyrzeźbiona w drewnie.

Naukowcy sugerują, że do naczynia wkładano rozgrzane kamienie o niewielkich rozmiarach – przypuszczalnie zostały one podgrzane w pobliskim ogniu, ponieważ drewniane misy były lekko zwęglone, a niektóre skały zawierały pozostałości po kannabinoidach – związkach zawartych w konopiach.

Kociołki zostały niedawno odkryte w ośmiu grobach na cmentarzu Jirzankal, starożytnym miejscu pochówku, które datuje się na około 1500 p.n.e.

Testy ujawniły wtstępowanie CBN (kannabinolu) na wszystkich spalonych resztkach wewnątrz naczyń i na niektórych kamieniach. CBN jest metabolitem THC – innymi słowy, jest tym, co pozostało po spaleniu THC.