Używanie smartfona podczas jazdy bardziej niebezpieczne, niż jazda pod wpływem marihuany

Najnowsza ankieta przeprowadzona przez Harris Poll w Ameryce wykazała, że chociaż ogromna większość Amerykanów uważa, że jazda samochodem pod wpływem marihuany jest niebezpieczna, to twierdzą oni, że pisanie smsów i używanie smartfona podczas prowadzenia samochodu jest bardziej niebezpieczne.

Dziewięćdziesiąt jeden procent Amerykanów uważa, że prowadzenie pojazdów pod wpływem marihuany jest niebezpieczne, a 87 procent uważa, że osoby, które to robią stanowią zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Jednak tylko 40 procent respondentów uważa, że jazda samochodem pod wpływem THC przyczynia się do większej ilości wypadków drogowych.

W 2016r. w Ameryce zginęło 40.000 osób w wypadkach drogowych, co stanowi sześcioprocentowy wzrost w stosunku do 2015r. Badanie przeprowadzone przez National Highway Traffic Safety Administration w latach 2013-2014 wykazało wzrost liczby kierowców pod wpływem marihuany. Naukowcy jednak nie są w stanie jednoznacznie połączyć zwiększonej liczby kierowców pod wpływem marihuany ze zwiększoną liczbą wypadków drogowych.

Chociaż niektóre kannabinoidy zawarte w konopiach wpływają na funkcje motoryczne człowieka, to 99 procent Amerykanów twierdzi, że korzystanie z mediów społecznościowych i pisanie smsów (98 procent) stwarza większe zagrożenie podczas prowadzenia samochodu, niż jazda pod wpływem marihuany (91 procent).

Spośród obecnych kierowców, ci w wieku od 18 do 34 lat najczęściej prowadzą pojazdy pod wpływem konopi (6 procent), a następnie grupa w wieku od 55 do 64 lat (2 procent), zgodnie z wynikami badań. Osoby w wieku od 18 do 34 lat częściej prowadzą samochód pod wpływem THC, niż pod wpływem alkoholu (5 procent).

Chociaż wiele mówi się o wpływie marihuany na liczbę wypadków drogowych, to naukowcy nie są w stanie jednoznacznie połączyć tych dwóch kwestii.

Niedawny raport federalny wykazał, że obecnie nie ma dowodów na wykrycie upośledzenia zdolności prowadzenia pojazdów pod wpływem marihuany, pomimo, że w wielu stanach osoby posiadające stężenie THC powyżej normy są uznawane za winnych prowadzenia samochodów pod wpływem narkotyków.

“Ten limit wydaje się być oparty na czymś innym, niż naukowe dowody. Ostatnie badania wskazują, że limity oparte na stężeniu THC we krwi nie są oparte na badaniach naukowych.”

“Niektóre stany ustalają limit THC w swoich przepisach wskazujących, że jeśli stężenie THC podejrzanej osoby przekracza poziom (zwykle wynosi on 5ng/ml krwi), podejrzany uznany jest za winnego jazdy pod wpływem narkotyków.” – stwierdza raport przeprowadzony przez Administrację Bezpieczeństwa Ruchu Krajowej (National Highway Traffic Administration (NHTSA).

W raporcie zauważono, że “osoby, w których organizmie wykryto marihuanę, wykazały niższą średnią prędkość, zwiększony czas jazdy poniżej limitu prędkości i zwiększoną odległość podczas jazdy za samochodem.”

Dodaj komentarz