Rosja potępia Kanadę za legalizację marihuany do celów rekreacyjnych

Rosja nie jest zadowolona z faktu, że Kanada zalegalizowała marihuanę do celów rekreacyjnych.

Moskwa wydała surowe ostrzeżenie dla Ottawy w sprawie zbliżającej się legalizacji marihuany 17 października, mówiąc, że Kanada “celowo postanowiła naruszyć” prawo międzynarodowe.

“Spodziewamy się, że kanadyjscy partnerzy w G7 odpowiedzą na jej despotyzm, ponieważ sojusz ten wielokrotnie deklarował przestrzeganie prawa międzynarodowego w stosunkach między państwami – powiedział w oświadczeniu przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Legalizując marihuanę Kanada złamała podpisane traktaty?

Kanada podpisała traktaty, mające na celu zwalczanie handlu narkotykami oraz ograniczanie produkcji i sprzedaży narkotyków rekreacyjnych, a także ograniczanie użytkowania i posiadania do celów medycznych i naukowych.

“Ważne jest, aby specjalna sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ poświęcona światowemu problemowi narkotyków, która odbyła się 21 kwietnia 2016 r., jasno pokazała w swoim dokumencie końcowym, na który również głosowała delegacja kanadyjska, że trzy konwencje antynarkotykowe są “kamieniem węgielnym międzynarodowego systemu kontroli narkotyków” – oświadczyło rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

“Rosja ściśle przestrzega tych zasad i zamierza konsekwentnie wprowadzać je w życie w ramach Komisji ONZ ds. Narkotyków i innych międzynarodowych organizacji.”

Wcześniej w poprzednim miesiącu premier Justin Trudeau ogłosił 17 października jako datę legalizacji marihuany.

“Parlament uchwalił teraz Bill C-45, który zalegalizuje i ureguluje dostęp do konopi indyjskich. Niedługo będziemy mieć nowy system, który zabierze marihuanę z rąk naszych dzieci i zyski z przestępczości zorganizowanej “- powiedział Trudeau.

Nie tylko Rosja potępia legalizację w Kanadzie

United Nations Office on Drugs and Crime (UNODC)  również potępiło legalizację marihuany w Kanadzie.

“UNODC wyraża ubolewanie z powodu decyzji kanadyjskiego ustawodawstwa o zalegalizowaniu marihuany do celów innych niż medyczne” – podała agencja w oświadczeniu. “Jak zauważyła Międzynarodowa Rada ds. Kontroli Narkotyków w swoim oświadczeniu z 21 czerwca, decyzja ta jest sprzeczna z postanowieniami konwencji o kontroli narkotyków i podważa międzynarodowe ramy prawne dotyczące kontroli narkotyków i poszanowania porządku międzynarodowego opartego na regułach.”

Dodaj komentarz