Urugwaj zacznie eksportować medyczną marihuanę

Urugwaj był pierwszym krajem na świecie, który zalegalizował używanie marihuany do celów rekreacyjnych. Teraz kraj zamierza pójść o krok dalej, stając się pierwszym państwem w Ameryce Łacińskiej eksportującym konopie do celów leczniczych.

Pierwsze zbiory z firmy Fotmer są już gotowe do wysłania za granicę. Przewiduje się, że pierwsze partie trafią do Europy, Kanady i Australii. Podejmując ten krok, Urugwaj dołącza do grona eksporterów marihuany medycznej.

Najnowszy raport ONZ wskazuje, że największym eksporterem medycznej marihuany jest obecnie Wielka Brytania, której eksport stanowi prawie 30% światowego rynku.

W tym roku firma Fotmer zamierza wyprodukować 6 ton medycznej marihuany, ale celem firmy jest osiągnięcie produkcji na poziomie 400 ton rocznie. Do tego celu w Urugwaju stworzono 18 szklarni o łącznej powierzchni 30.000 metrów kwadratowych.

Intensywny czas zbiorów

Zbiory medycznej marihuany w Urugwaju
fot. © Pablo PORCIUNCULA BRUNE

W trakcie zbiorów firma Fotmer zatrudnia 150 dodatkowych osób. Pracownicy przycinają liście z kwiatów i oddzielają je od łodyg. Zbiory to intensywny czas, który trwa zaledwie kilka dni, ale pracownicy pracują na zmiany, aby zapewnić maksymalną wydajność.

Cały proces jest ściśle kontrolowany, ponieważ kwiaty i ekstrakt z kwiatów są przeznaczone głównie do przemysłu farmaceutycznego. Firma zaczynała od 10 zakładów produkcyjnych, a obecnie uprawia ponad 10.000 roślin.

Badanie z 2017r. przeprowadzone przez amerykańskie Grand View Research wskazuje, że globalny rynek medycznej mariuhany może osiągnąć 55,8mld dolarów do 2025 roku.

Pierwszym celem medycznej marihuany z Urugwaju mają być Niemcy – jeden z 21 krajów Unii Europejskiej, w których marihuana medyczna jest legalna.

W procesie produkcji każdy obszar jest ściśle oddzielony. Aby przejść z jednego pomieszczenia do drugiego, pracownicy muszą przejść przez komorę pod ciśnieniem, a także muszą zmienić ubrania, buty i maski, aby zmniejszyć ryzyko zanieczyszczenia.

To jest hiperparanoja”, powiedział dyrektor naukowy Fotmer, Asim Beg, ale jest ona konieczna, biorąc pod uwagę, że „jest to lek jak każdy inny”.

Każdy pakiet waży około trzech kilogramów i będzie sprzedawany za 9 000 do 21 000 dolarów na rynku międzynarodowym, gdzie ceny wahają się od 3 do 7 dolarów za gram, chociaż pacjenci w Polsce za gram medycznej marihuany muszą zapłacić około 70zł.

Dodaj komentarz