Co się stanie z organizmem, kiedy przestaniesz używać marihuany

Regularni konsumenci marihuany, którzy chcą zmniejszyć swoją tolerancję lub zmienić styl życia, często są ciekawi co się stanie, kiedy przestaną palić zioło. Okazjonalni konsumenci, którzy marihuany używają kilka razy w miesiącu, prawdopodobnie nie zauważą żadnej różnicy.

Konopie indyjskie nie są na tyle silną substancją, aby okazjonalni palacze odczuli jakąkolwiek zmianę, kiedy zaprzestaną konsumpcji. Jednak ci, którzy przez długi okres palili regularnie lub codziennie, prawdopodobnie zauważą kilka objawów odstawienia.

Dziwne sny

Wielu użytkowników marihuany rozpoczęło jej regularną konsumpcję, ponieważ działa ona uspokajająco i pomaga w zasypianiu. Istnieją nawet badania, które sugerują, że mężczyźni zasypiają szybciej pod wpływem marihuany, ale chyba nie trzeba nikogo o tym przekonywać.

Wbrew powszechnej opinii, zioło nie sprawia, że mamy bardziej wydajny sen. W rzeczywistości konopie skracają fazę snu REM, czyli część całego cyklu, która odpowiada za to, że rano wstajemy wypoczęci.

Faza REM występuje także, kiedy doświadczamy marzeń sennych. Wielu długotrwałych konsumentów trawki potwierdzi, że po dłuższym czasie palenia konopi sny praktycznie nie występują. Okej – występują, ale w ogóle ich nie pamiętamy. Kiedy przestaniesz używać marihuany, twój mózg zacznie wracać do normalnego stanu fazy REM i możesz mieć mu to za złe.

Naukowcy wiedzą, że podczas fazy REM powstają sny, ale proces chemiczny nie jest do końca zrozumiały. Być może budowanie tolerancji na marihuanę przełamuje naszą tolerancję na DMT wytwarzane przez szyszynkę. DMT jest substancją chemiczną, którą nasz mózg wytwarza na najwyższych poziomach fazy REM. Jest to również jeden z najsilniejszych halucynogenów znanych człowiekowi.

Podsumowując – jeśli po długim okresie używania marihuany zdecydujesz się na przerwę, przygotuj się na wzmożoną liczbę snów – większość z nich może być bardzo dziwna.

Brak apetytu po odstawieniu marihuany

Badania potwierdzają, że jedzenie pod wpływem marihuany smakuje dużo lepiej i nie ważne czy jesz chipsy czy jabłko. Dzieje się tak dlatego, że układ endokannabinoidowy odgrywa ogromną rolę w stymulowaniu naszego apetytu. Część tego systemu znajduje się w podwzgórzu, gdzie specjalne neurony zwane POMC wysyłają informację do mózgu, że żołądek jest pełny i powinniśmy przestać jeść. THC odwraca ten proces, czego efektem jest gastrofaza.

Używanie marihuany związane jest z wewnętrznym głosem, mówiącym “ZJEDZ TO WSZYSTKO!”. Kiedy nie dostarczamy THC, nasz organizm nie otrzymuje informacji, że powinien poinformować nas o głodzie. Minie kilka dni, zanim neurony POMC wrócą do pierwotnego stanu, więc tym czasie możesz mieć zmniejszony apetyt, ale nie jest to regułą.

Kiedy przestaniesz używać marihuany, możesz zacząć się ślinić podczas snu

Regularne używanie konopi może zmienić wiele procesów w organizmie. Najważniejsze są zmiany w mózgu, ale występują też efekty fizyczne. Kiedy kannabinoidy z konopi wiążą się z receptorami kannabinoidowymi w gruczołach ślinowych, wydzielają one mniej śliny. Suchość w ustach po paleniu marihuany to efekt uboczny, a odstawienie konopi może mieć również pewne niepożądane konsekwencje – nadprodukcję śliny.

Skoro po odstawieniu marihuany faza snu REM będzie bardziej intensywna niż zwykle, a organizm będzie tłumił łaknienie, to powinno być oczywiste, że ślinianki, które pod wpływem THC blokowały wydzielanie śliny, teraz mogą rozpocząć jej nadprodukcję, czego efektem będzie ślinienie się podczas snu. Kiedy odstawisz marihuanę, organizm zacznie wracać do poziomu równowagi, przez co będzie odwracał efekty spowodowane kannabinoidami.

Problemy z zasypianiem

sen marihuana

Wieloletni użytkownicy, którzy nagle przerywają stosowanie trawki mogą doświadczyć bezsenności i nadmiernej potliwości podczas prób zasypiania. Trudności z zasypianiem trwają od jednego dnia, nawet do kilku lub kilkunastu. Wszystko zależy od psychiki.

Marihuana jest używana przez osoby cierpiące na bezsenność. Jej właściwości nasenne ułatwiają zasypianie w ekspresowym tempie, jednak po jej odstawieniu można się przyszykować na nieprzespane noce. Codzienni konsumenci często budzą się w nocy zalani potem, jednak nie jest to regułą.

Każdy organizm jest inny

Chociaż wszystkie wyżej wymienione objawy odstawienia mogą wystąpić, to wcale nie jest to wyznacznikiem, bo każdy organizm reaguje inaczej. Marihuana działa nawet inaczej na mężczyzn, a inaczej na kobiety. Wiele osób twierdzi jednak, że po odstawieniu konopi doświadcza niepokoju, bezsenności i depresji, co może być zwykłym objawem odstawienia substancji, ale nie koniecznie specyficznym dla marihuany.

Zobacz też:

Dlaczego użytkownicy marihuany nie mają snów
Objawy odstawienia marihuany
Objawy uzależnienia od marihuany

Dodaj komentarz