Jak wybrać waporyzator dostosowany do naszych potrzeb?

Z dnia na dzień wzrasta ilość waporyzatorów dostępnych na rynku. Wybór odpowiedniego urządzenia utrudnia fakt, że tak naprawdę każdy waporyzator jest inny. Zaczynasz przygodę z waporyzacją i masz wątpliwości, który model najlepiej spełni Twoje wymagania? Nasz artykuł przybliży Ci, na co zwrócić uwagę podczas wyboru wymarzonego waporyzatora.

Kupno waporyzatora to niewątpliwie spory wydatek, warto więc, aby była to jak najlepiej przemyślana decyzja. Wysokiej jakości waporyzator z pewnością posłuży długie lata i przyniesie wiele niezapomnianych chwil. Waporyzacja jest znacznie tańsza od palenia, dlatego nie ma potrzeby, aby oszczędzać na kupnie waporyzatora.

Dzięki niezwykłej oszczędności materiału, przy zachowanej efektywności działania ziół, wydatek na waporyzator – nawet ten z najwyższej półki, szybko się zwróci. Pomiędzy tańszymi i droższymi waporyzatorami istnieje wyraźna różnica w jakości pary.

Im droższe urządzenie, tym lepszy smak i jakość pary, dlatego warto dokładnie przeanalizować, na który model możemy sobie pozwolić. Wybór urządzenia, które najlepiej spełni nasze potrzeby, powinniśmy uzależnić od naszych wymagań oraz możliwości finansowych.

Waporyzator przenośny a waporyzator stacjonarny

Jednym z najważniejszych pytań, jakie możesz sobie zadać wybierając waporyzator jest to w jaki sposób chcesz używać tego sprzętu i w jak licznym gronie. Vaporizer stacjonarny będzie idealnym rozwiązaniem jeśli preferujesz inhalacje w domowym zaciszu.

Ten rodzaj waporyzatora wymaga stałego podłączenia do gniazdka – jego działanie nie jest uzależnione od baterii, zatem koniec inhalacji spowodowany rozładowaną baterią na pewno Cię nie zaskoczy. Zaletą modelu stacjonarnego jest bardzo mocna grzałka, która dostarczy aromatycznej i gęstej pary – z tego powodu waporyzator stacjonarny dobrze sprawdzi się w przypadku inhalacji grupowych. Na wygodę użytkowania korzystnie wpływa również możliwość waporyzacji za pomocą balonu czy silikonowego węża.

Waporyzatory stacjonarne, jak np. Volcano Vaporizer,  to najczęściej urządzenia konwekcyjne, czyli ogrzewające susz strumieniem gorącego powietrza. Waporyzatory przenośne są bardzo często kondukcyjne, czyli ogrzewające susz poprzez kontakt z gorącą powierzchnią, a zatem wydajność, jakość i smak pary są nieco gorsze. Vaporizer przenośny może być elektroniczny, czyli zasilany baterią lub butanowy, czyli ogrzewający susz za pomocą ciepła pochodzącego od zapalniczki żarowej.” – wyjaśnia ekspert z zakresu waporyzacji, Ryszard Fazowski z firmy VapeFully.

Zaletami waporyzatorów przenośnych są ich niewielkie rozmiary, dyskrecja oraz możliwość inhalacji w dowolnym miejscu – na spacerze, przystanku czy na plaży. Urządzenia przenośne często są tańsze od wersji stacjonarnych. W związku z tym, że technologie używane do produkcji waporyzatorów nieustannie się rozwijają, istnieje wiele waporyzatorów przenośnych dorównujących waporyzatorom stacjonarnym pod względem jakości pary – przykładem takiego urządzenia jest Mighty Vaporizer.

Waporyzator sesyjny i on-demand – który będzie dla mnie lepszy?

Waporyzatory cechują się różnym stylem inhalacji. Jeśli preferujesz dłuższe sesje, a Twoim dotychczasowym sposobem konsumpcji ziół było palenie skrętów, to najlepiej do Twoich potrzeb pasować będzie waporyzator sesyjny. Inhalacja za pomocą tego typu waporyzatora polega na nabiciu komory i zużyciu jej w całości podczas jednej dłuższej waporyzacji, składającej się z wielu zaciągnięć parą. Rozbicie sesji na kilka mniejszych pogorszy wydajność, ponieważ  w czasie gdy komora grzewcza będzie kilka razy się nagrzewać  i stygnąć susz będzie ogrzewany, mimo tego, że się nie inhalujemy. Oznaczało by to pewne marnotrawstwo.

Urządzenia sesyjne są polecanym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie wygodę – użytkowanie takich modeli jest z reguły proste, nie ma konieczności mieszania w komorze w trakcie inhalacji. Do waporyzatorów sesyjnych należy większość waporyzatorów przenośnych kondukcyjnych oraz hybrydowych (połączenie kondukcji  i konwekcji). Spośród modeli przenośnych, uznawane przez wielu profesjonalistów za najlepsze, są kondukcyjny DaVinci IQ Vaporizer oraz wspomniany wcześniej hybrydowy Mighty Vaporizer.

Drugi podstawowy rodzaj waporyzatorów to modele on-demand, czyli takie, które w bardzo krótkim czasie nagrzewają się i stygną. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość przerwania inhalacji i dokończenia jej w późniejszym czasie. Waporyzatory on-demand umożliwiają szybkie, pojedyncze buszki o wysokiej mocy pary – z tego powodu sprawdzają się najlepiej do inhalacji jednoosobowych.

Co najważniejsze, podczas takiej waporyzacji materiał nie zużywa się między wdechami, zatem wydajność inhalacji oraz oszczędność ziół znacznie lepsza. Używanie tego typu modeli można porównać do palenia z fifki, fajki czy bonga. Wadą takiego rozwiązania jest często trudniejsza technika brania wdechów, konieczność mieszania w komorze, a także mniejsza żywotność baterii – waporyzatory typu on-demand są najczęściej konwekcyjne, co powoduje większe zużycie baterii. Ten problem może być jednak wyeliminowany dzięki waporyzatorom butanowym, jak np. VapCap M 2018 Vaporizer czy Sticky Brick Original Vaporizer. Jeśli chodzi o elektroniczne waporyzatory on-demand warto zwrócić uwagę na Firefly 2 Vaporizer.

Jakich waporyzatorów unikać?

Z uwagi na wysokie temperatury osiągane przez waporyzator warto zainwestować w sprzęt wykonany z bezpiecznych materiałów.

„Najtańsze modele waporyzatorów są bardzo często produkowane z niskiej jakości plastiku, który może topić się podczas inhalacji. Takie plastikowe opary mogą negatywnie wpływać na smak pary, a przede wszystkim na zdrowie użytkownika. Należy pamiętać, aby wybrać waporyzator w autoryzowanym sklepie, oferującym jedynie sprawdzone i bezpieczne dla zdrowia urządzenia.” – dodaje ekspert z VapeFully.com/pl.

Najtańszy waporyzator wysokiej jakości nie będzie dużo droższy od plastikowych urządzeń, które mogą nawet przypalać susz. Waporyzatory, które mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie to np. Titan 2 Hebe czy Snoop Dogg G Pen. Te modele są częstym wyborem początkujących użytkowników, choć niestety mają niewiele wspólnego z prawdziwą waporyzacją.

Maksimum wiedzy = maksimum przyjemności!

Gdy zdecydujesz się na konkretny model waporyzatora postaraj się dowiedzieć o nim jak najwięcej. Jeśli planujesz używać swojego sprzętu do aromaterapii ziołami (np. rumiankiem), Twój waporyzator powinien umożliwić regulację temperatury w szerokim zakresie z dokładnością do 1 stopnia.

Ponadto, niektóre waporyzatory są przeznaczone nie tylko do inhalacji suszem, ale także olejkami oraz koncentratami – takie funkcje mogą być przydatne. Dodatkowo, ścieżka pary powinna być odizolowana od wszelkiej elektroniki, smak pary będzie optymalny użytkowania inhalacje bezpieczne dla zdrowia. Zalecane jest, aby poświęcić trochę czasu na obejrzenie filmików i przeczytanie recenzji oraz opinii na temat konkretnego modelu.

Każdy waporyzator cechuje się inną metodą działania, techniką inhalacji czy sposobem czyszczenia. Porządne rozeznanie na temat danego modelu pomoże Ci się upewnić czy wybrany model dobrze spełni swoją rolę i nie przyniesie zawodu.

Waporyzator – wybieraj mądrze!

Wybór odpowiedniego urządzenia to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla użytkowników stawiających pierwsze kroki w świecie waporyzacji. Różnorodność waporyzatorów może skutecznie utrudnić poszukiwanie idealnego modelu. Mamy nadzieję, że nasz artykuł przybliżył Ci, na co należy zwrócić uwagę.

Waporyzator najlepiej kupić w sklepie oferującym jedynie bezpieczne dla zdrowia urządzenia – sklep z waporyzatorami VapeFully oferuje jedynie sprawdzone i wysokiej jakości vaporizery, więc każdy model z ich oferty jest godny polecenia. Jeśli masz pytania o jakikolwiek model waporyzatora lub wahasz się czy dobrze wybrałeś – profesjonaliści z tego sklepu chętnie udzielą Ci darmowej porady.