Parlament Portugalii zalegalizował medyczną marihuanę

Parlament Portugalii w przeważającej większości zagłosował w piątek, aby ostatecznie zatwierdzić ustawę dotyczącą stosowania leków na bazie marihuany, które są już dozwolone w innych krajach europejskich.

W początkowej debacie parlamentarnej rozważano przepis umożliwiający pacjentom uprawianie i stosowanie marihuany, ale możliwość ta została zniesiona i nie została uwzględniona w piątkowym głosowaniu końcowym.

Wszystkie partie głosowały za przyjęciem ustawy, z wyjątkiem centroprawicowej Partii Ludowej, która wstrzymała się od głosu.

Ustawa czeka na podpis prezydenta Marcelo Rebelo de Souza. Za jego zgodą, prawo wejdzie w życie 1 lipca. Leki na bazie marihuany będą dostępne tylko na receptę i sprzedawane tylko w aptekach, a wszystkie produkty będą musiały być licencjonowane przez Infarmed, organ regulacyjny, który nadzoruje produkty lecznicze w Portugalii.

Dzięki tej ustawie, medyczna marihuana będzie mogła być stosowna w przypadku PTSD, bólu przewlekłego, działań niepożądanych związanych z terapią nowotworową, padaczką oraz innymi chorobami.

Portugalia, medyczna marihuana i dekryminalizacja

Pomimo opóźnień w stosunku do innych krajów UE w zakresie marihuany leczniczej, Portugalia od dawna ma liberalny stosunek do marihuany. W 2001 r. kraj zdekryminalizował używanie wszystkich narkotyków, aby zwalczyć epidemię heroiny.

W rezultacie Portugalia ma obecnie jeden z najniższych w Europie wskaźników nadużywania konopi i heroiny. Zażywanie narkotyków wśród nastolatków zmalało; zmniejszył się odsetek zakażeń wirusem HIV spowodowany dzieleniem się używanymi igłami; a liczba osób zażywających narkotyki i szukających leczenia wzrosła ponad dwukrotnie.

W 2017 r. Kanadyjski producent konopi indyjskich Tilray zainwestował około 29,5 mln USD w konopie medyczne w Portugalii. Firma będzie przetwarzać, pakować i dystrybuować medyczne produkty z konopi indyjskich w całej Unii Europejskiej.

Wielu chwali Portugalię jako idealne miejsce do uprawy marihuany, porównując jej klimat do klimatu Kalifornii. Obecnie w Portugalii jest wiele legalnych plantacji marihuany, z których susz eksportowany jest do innych krajów.

 

Dodaj komentarz