Ankieta: Większość dorosłych uważa, że marihuana może być korzystna dla zdrowia

Czy marihuana może być korzystna dla zdrowia? Według amerykańskich ankiet opublikowanych online przez Annals of Internal Medicine większość amerykańskich dorosłych – 81 procent – uważa, że tak.

Badanie obejmowało odpowiedzi od 9 003 osób dorosłych, które uznano za próbę reprezentatywną dla kraju. Uważane korzyści, na które powołuje się większość osób, to radzenie sobie z bólem (odnotowanym przez 66 procent uczestników), leczeniem chorób takich jak stwardnienie rozsiane i epilepsja (48 procent) oraz łagodzenie stresu, lęku i depresji (47 procent).

91% respondentów stwierdziło również, że marihuana wiąże się z ryzykiem, z których najczęstszymi są problemy prawne (przytaczane przez 52%), uzależnienia (50%) i zaburzenia pamięci (42%).

Wśród dorosłych w USA 29,2% zgadza się, że palenie marihuany zapobiega problemom zdrowotnym. Około 18% uważa, że narażenie na bierne palenie marihuany jest w pewnym stopniu lub całkowicie bezpieczne dla dorosłych, podczas gdy 7,6% wskazało, że jest ono w pewnym stopniu lub całkowicie bezpieczne dla dzieci.

Spośród wszystkich respondentów, 7,3% zgadza się, że używanie marihuany w trakcie ciąży jest nieco lub całkowicie bezpieczne. Około 22,4% dorosłych Amerykanów uważa, że marihuana w ogóle nie uzależnia.

Ponieważ legalizacja marihuany rozprzestrzenia się w coraz szybszym tempie, medyczna marihuana jest już legalna w 30 stanach, a korzystanie z niej w celach rekreacyjnych jest legalne w dziewięciu stanach, naukowcy podkreślili potrzebę przeprowadzenia dodatkowych badań w celu lepszego zrozumienia skutków zdrowotnych i bezpieczeństwa regularnego stosowania marihuany.

Dodaj komentarz