Szkoła na haju: Uniwersytety dodają marihuanę do programu nauczania. “Podążamy za rynkiem”

Kiedy zielona gorączka złota w branży konopi indyjskich rozprzestrzenia się w Ameryce Północnej, coraz więcej szkół wyższych dodaje konopie do programu nauczania, aby przygotować absolwentów do pracy w zakresie uprawy, analizy, badań i sprzedaży legalnej marihuany.

Badania pokazują, że w branży konopnej powstaje coraz więcej nowych miejsc pracy, od operatorów szklarni i aptek po producentów produktów spożywczych, specjalistów od marketingu, dyrektorów laboratoriów, techników ds. esktrakcji i innych. Arcview Market Research, który koncentruje się na trendach związanych z konopiami indyjskimi, przewiduje, że do 2022 roku w branży konopnej powstanie 467,000 nowych miejsc pracy.

Przygotowania do legalizacji

praca-marihuana-przemysl-bezdomni-kolorado

Nawet w stanach, w których rekreacyjna marihuana pozostaje nielegalna,, niektóre uczelnie rozpoczęły programy badań nad marihuaną w oczekiwaniu na legalizację lub przygotowują studentów do pracy w innych stanach.

“Zapewniamy szybką ścieżkę dostępu do branży” – powiedział Brandon Canfield, profesor chemii na Uniwersytecie Northern Michigan w Marquette. Dwa lata temu zaproponował nowy kierunek chemii roślin leczniczych po wzięciu udziału w konferencji, podczas której przedstawiciele branży konopi mówili o pilnej potrzebie chemików analitycznych odpowiedzialnych za ocenę i zapewnienie wysokiej jakości produktu.

Czteroletni kierunek studiów poświęcony marihuanie przyciągnął prawie 300 studentów z 48 stanów, powiedział Canfield. Studenci nie będą jednak uprawiać marihuany, która została niedawno zalegalizowana przez wyborców z Michigan. Uczniowie będą uczyć się badać i wyciągać związki lecznicze z roślin takich jak ziele dziurawca i żeń-szenia oraz przekładać tę wiedzę na marihuanę.

Uniwersytety podążają za rynkiem

Podobny program zostanie uruchamiany w najbliższych miesiącach na Minot State University w Północnej Dakocie. Uczniowie będą szkoleni w zakresie badań laboratoryjnych mających zastosowanie do marihuany, chmielu, suplementów botanicznych i przemysłu spożywczego.

“Wszyscy nasi absolwenci zostaną zakwalifikowani do roli analityków w warunkach laboratoryjnych” – powiedział Canfield, zauważając, że w zawodzie analityka laboratoryjnego można zarobić 70,000 USD rocznie bezpośrednio po ukończeniu studiów. Osoby pragnące założyć własną firmę mogą wybrać również kierunek związany z przedsiębiorczością, który dodaje kursy z zakresu rachunkowości, zagadnień prawnych i marketingu.

“Podążamy za rynkiem”, powiedziała Jennifer Gilbert Jenkins, adiunkt na Uniwersytecie Stanowym w Nowym Jorku w Morrisville, który w tym roku wprowadza na rynek nowy kierunek studiów związany z badaniami nad konopiami indyjskimi. Studenci pracują na konopiach przemysłowych i innych roślinach zamiast na marihuanie, ale mogą odbywać staże na uprawach medycznej marihuany, powiedział Jenkins.

Branża konopna generuje najwięcej nowych miejsc pracy

Karson Humiston, założyciel Vangst, agencji pośrednictwa pracy specjalizującej się w zawodach związanych z konopiami indyjskimi, powiedział, że perspektywy dla branży są obiecujące.

“W tej branży powstaje więcej miejsc pracy niż w jakiejkolwiek innej branży w Ameryce Północnej, gdzie wynagrodzenia są czasami bardziej konkurencyjne niż w innych branżach” – powiedział Humiston. “Z każdym nowym stanem, który legalizuje marihuanę, otwiera się mnóstwo miejsc pracy.”

Dodaj komentarz