Dlaczego użytkownicy marihuany nie mają snów?

Nie ma wątpliwości, że używanie marihuany ma bezpośredni wpływ na sen i liczbę snów. Szczególnie odmiany indica powodują senność, a regularni konsumenci praktycznie nie pamiętają żadnych snów. Liczba snów dramatycznie rośnie po odstawieniu konopi indyjskich.

Ale zanim dowiecie się, dlaczego używanie marihuany sprawia, że mamy mniej snów, najpierw omówimy sobie cykle snu i związane z nim fale mózgowe.

Cykle snu, a używanie marihuany

Mówiąc o falach mózgowych mamy na myśli fale mózgowe. Istnieją powszechnie stosowane narzędzia w badaniach snu, takie jak elektroencefalogram lub EEG. Działają one przez pomiar aktywności elektrycznej w całym mózgu.

Przez wiele lat badań naukowcy przypisywali częstotliwość i amplitudę fal do określonych etapów snu. W jednym cyklu snu występuje pięć etapów, od 1 do 4, a następnie szybki ruch gałek ocznych (REM).

Faza 1-3 związana jest z falami alfa, beta i theta, które obejmują przejście z zasypiania, przez fazę snu, aż do obudzenia. Najbardziej regeneracyjnymi etapami snu są 4 i REM, związane z falami delta (głęboki sen) i falami gamma (sny).

Cykl ten powtarzany jest około trzy razy w ciągu nocy, jeśli śpimy pełne osiem godzin. Teraz, kiedy wiemy jak przebiega sen, możemy dowiedzieć się jak marihuana wpływa na nasze sny i dlaczego regularni użytkownicy ich nie doświadczają.

Dlaczego po marihuanie nie ma snów?

Badanie przeprowadzone przez Dr R.T. Pivik i innych naukowców, polegało na doustnym przyjęciu THC przed snem, a następnie na zbadaniu fal mózgowych za pomocą elektroencefalogramu, aby zaobserwować związek między używaniem marihuany, a snem. W badaniu uczestniczyła także grupa kontrolna, która nie otrzymała THC, a ich fale mózgowe porównywane były z wynikami pierwszej grupy.

Podczas gdy naukowcy zauważyli niewielkie zmiany w 1, 2 i 3 etapie snu, to zauważyli jednak, że w zależności od dawki, wyższa dawka THC zarówno wydłużała etap 4 (głęboki sen), jak i skracała fazę REM, w którym występują marzenia senne (sny).

Te badanie dotyczące marihuany i snów jest odpowiedzią na dwa pytania. Dlaczego używanie marihuany przed snem pomaga nam czuć się wypoczętym? Odpowiedzią jest głęboki sen. Dlaczego używanie marihuany powoduje, że mamy mniej snów? Zmniejszona faza REM.

 

Dodaj komentarz